Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Siedem sposobów na uniknięcie chorób nerek

Siedem sposobów na uniknięcie chorób nerek
Projekt bez tytułu (6)
Dziś Światowy Dzień Nerek, który poświęcony jest podnoszeniu świadomości na temat zdrowia i chorób nerek. Choroby nerek stanowią bardzo poważny problem zdrowotny na całym świecie. Dzień ten został ustanowiony przez Międzynarodową Federację Fundacji Nerkowych i Międzynarodowe Stowarzyszenie Nefrologii w 2006 roku.

W tym dniu zwracamy uwagę na profilaktykę chorób nerek tj. wczesne wykrywanie chorób nerek, leczenie chorób nerek i edukację na temat dbania o zdrowe nerki. W tym roku tematem przewodnim jest "Kobiety i choroby nerek: włącz się, działaj, wpływaj". Hasło zwraca uwagę, że kobiety są bardziej narażone na choroby nerek. Potrzebują one opieki medycznej i specjalnej ochrony. 

W trakcie Światowego Dnia Nerek prowadzone są akcje profilaktyczne, edukacyjne, wykłady i kampanie społeczne. Placówki medyczne dążą do podniesienia świadomości społeczeństwa na tematy związane z pracą nerek. 

Jak dbać o nerki? O to kilka zasad:

  1. Pij dużo wody -  picie dużej ilości wody likwiduje toksyny z organizmu. Zmniejsza się w ten sposób ryzyko powstania kamieni nerkowych i chorób nerek.

  2. Unikaj alkoholu i palenia -  należy pamiętać, że alkohol i papierosy wyrządzają wiele szkód w naszym organizmie. Nerki też są narażone na działanie tych używek. Najlepiej zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów.

  3. Kontroluj ciśnienie krwi i cukrzycę -  jednym z głównych, które powodują choroby nerek to cukrzyca i wysokie ciśnienie. Należy kontrolować te choroby i odpowiednio je leczyć. 

  4. Zdrowa dieta -  warto spożywać takie produkty jak pełnoziarniste produkty zbożowe, niskotłuszczowe produkty mleczne. Dieta powinna być też bogata w owoce i warzywa. Należy unikać cukrów, tłuszczu i soli.

  5. Regularna aktywność fizyczna -  regularne ćwiczenia poprawiają wydolność całego organizmu. Dzięki nim utrzymujemy odpowiednią masę ciała i zmniejszamy ryzyko chorób nerek.

  6. Unikaj nadmiernego spożycia leków -  nie bierz wyrobów medycznych! Mogą one powodować problemy z nerkami. Leki należy stosować po konsultacjach z lekarzem. 

  7. Regularne badania lekarskie -  badaj się regularnie. Profilaktyka to podstawa!


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów