Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Drugi etap programu małej retencji w Rzeszowie - 150 tysięcy zł na dotacje

fot. Grzegorz Bukała, UM Rzeszowa
GB230303KPmr-02

Autor: 03.03.2023. Rzeszow. KP Mała retencja. Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszow

Do 22 marca mieszkańcy Rzeszowa mogą składać wnioski o dofinansowanie na inwestycje związane z tzw. małą retencją.

- Klimat w którym żyjemy zmienia się bardzo szybko. Niestety zimy są coraz mniej śnieżne, latem bardzo często obserwujemy długotrwałe okresy bezdeszczowej pogody. W tej sytuacji musimy prowadzić działania, które pozwolą oszczędzać wodę oraz gromadzić ją na trudniejszy czas. Program małej retencji to jeden ze sposobów na takie działanie – mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.

Program "mała retencja". W Rzeszowie rusza drugi etap 


W ubiegłym roku na realizację programu „mała retencja” miasto przeznaczyło 100 000 zł. Maksymalna kwota dofinansowania wynosiła 80 procent kosztów inwestycji, jednak nie mogła przekroczyć 1000 zł. Urząd Miasta Rzeszowa podpisał łącznie 100 umów na realizację zadań.  

Zdecydowana większość, ponad 90 złożonych wniosków o rozliczenie dotacji dotyczyło zbiorników naziemnych na deszczówkę. Pozostałe - zbiornika podziemnego, oczka wodnego i ogrodu deszczowego.

W odpowiedzi na duże zainteresowanie programem prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podjął decyzję  o zwiększenie puli na dotacje w 2023 roku. Na realizację zadania w budżecie miasta zabezpieczono 150 000 zł co pozwoli dofinansować 150 nowych inwestycji związanych z gromadzeniem wody deszczowej realizowanych przez mieszkańców Rzeszowa.

Jak i na co mieszkańcy mogą składać wnioski?


Dotacja udzielana będzie osobom fizycznym posiadającym tytuł prawny do nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi (budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, w zabudowie bliźniaczej lub w zabudowie szeregowej).

Powinna być przeznaczona na następujące inwestycje:

  • zakup i montaż zbiorników naziemnych szczelnych o łącznej poj. min. 500 l,

  • zakup i montaż zbiorników podziemnych szczelnych o poj. min. 2000 l,

  • utworzenie oczka wodnego o pojemności min. 500 l,

  • utworzenie ogrodu deszczowego.


- Najwięcej mamy wniosków  o dofinansowanie zbiorników na wodę. Mieszkańcy chętnie je stawiają w swoich ogrodach, bo na rynku jest bardzo duży wybór. Mają różny kształt, kolory i pojemność. To znakomity sposób na zmagazynowanie wody deszczowej na okres, kiedy będzie sucho – mówi Małgorzata Wojnowska, dyrektor Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa.

Nabór wniosków trwa do 22 marca. – Warto jednak złożyć wniosek szybciej, bo w przypadku, gdy będzie ich bardzo dużo, o przyznaniu dotacji decyduje kolejność dostarczenia nam dokumentów. Wnioski można pobrać ze strony internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa, lub otrzymać je w naszym wydziale, lub w punktach urzędu w rzeszowskich galeriach i centrach handlowych. Nasi pracownicy pomagają w wypełnieniu dokumentów i przed złożeniem weryfikują, czy niczego w nich nie brakuje – mówi Kinga Kotwica z Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa.

Wnioski należy składać w Wydziale Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa, ul. Rynek 7, pok. nr 3. W poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 7.30-15.30, w środy w godz. 7.30-17. Wszelkie informacje związane z naborem wniosków można uzyskać pod nr tel. (17) 875-41-90 oraz (17) 875-48-95.

Wzór dokumentu oraz regulamin są dostępne pod linkiem: https://bip.erzeszow.pl/pl/338-ochrona-srodowiska/58236-dotacje-zwiazane-z-ochrona-srodowiska/71146-nabor-wnioskow-o-udzielenie-dotacji-na-dofinansowanie-inwestycji-zwiazanych-z-retencja-wod-opadowych-na-terenie-gminy-miasto-rzeszow-w-2023-roku.html

 

Podziel się
Oceń

Komentarze