Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Obywatel Ukrainy przemycał odzież ze skóry pytona

Obywatel Ukrainy przemycał odzież ze skóry pytona
fot. KAS (2)-4

Autor: fot. KAS

Płaszcz i obuwie ze skóry pytona wykryli funkcjonariusze KAS podczas kontroli na polsko- ukraińskim przejściu granicznym w Medyce.

Płaszcz i 2 pary damskiego obuwia zostały znalezione podczas kontroli busa, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy. Przeprowadzona przez funkcjonariuszy identyfikacja wykazała, że przedmioty zostały wykonane ze skóry węża pytona, objętego ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES. 


Do ich własności przyznał się jednej z pasażerów.  53- letni mężczyzna nie przedstawił towarów do odprawy. Nie posiadał także wymaganego zezwolenia na przywóz.


W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zatrzymali  towar do dalszego postępowania, które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-  Skarbowy w Przemyślu.Przewóz przez granicę okazów CITES


Przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów np. odzieży, galanterii czy przedmiotów pamiątkowych reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES.


Pamiętajmy, że ograniczenia w przewozie roślin i zwierząt objętych ochroną, pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem.


Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.Chronione gatunki wykryte przez podkarpacką KAS w 2022 r.


W 2022 r. funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim wykryli przemyt ponad 12 tys. sztuk okazów objętych ochroną m.in. sokołów wędrownych, papug żako i mnicha, żółwia stepowego oraz pijawek lekarskich. Wśród zatrzymanych okazów były także muszle skrzydelnika olbrzymiego, spreparowana głowa aligatora missisipskiego, fragmenty rafy koralowej czy suplementy tradycyjnej medycyny azjatyckiej.


 

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów