Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Podkarpaccy strażacy z nowoczesną łącznością radiową

Podkarpaccy strażacy z nowoczesną łącznością radiową
528d5fb7-6bf1-429b-8653-86547c11ae66
Autor: fot. bryg. Marcin Betleja/KW PSP w Rzeszowie
Podkarpaccy strażacy zaprezentowali nowoczesną sieć zwiększonego zasięgu radiowego. Ma ona objąć całe województwo.

W spotkaniu uczestniczyli: poseł na Sejm RP, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Strażaków Zbigniew Chmielowiec, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec, zastępcy podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Andrzej Marczenia, st. bryg. Daniel Dryniak, st. bryg. Janusz Jabłoński.

Pierwszy tego typu kompleksowy system w Polsce


- Jest to pierwszy kompleksowy system, który będzie funkcjonował w Państwowej Straży Pożarnej, który w stu procentach zapewni łączność radiową w całym województwie podkarpackim. Do tej pory łączność ta była zapewniona w około siedemdziesięciu procentach powiatów. Ten system nie będzie służył tylko Państwowej Straży Pożarnej, będą go wykorzystywać również jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Jest to krok milowy i bardzo dobre rozwiązanie, które usprawni łączność radiową na terenie działań ratowniczych. Dlatego dziękuję marszałkowi, bo to za jego przyczyną ten projekt znalazł uznanie i poparcie – powiedział Andrzej Babiec, Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP. 

Dla zobrazowania wyników realizacji budowy sieci zwiększonego zasięgu radiowego w woj. podkarpackim koniecznym jest zwrócenie uwagi na najbardziej efektowny skutek realizacji I etapu projektu, czyli zastąpienie wielu urządzeń tele- i radiokomunikacyjnych na biurku dyżurnego Stanowiska Kierowania w KM/KP PSP konsolą dyspozytorską, która w jednym miejscu integruje te urządzenia.

W praktyce wygląda to tak, że dyżurny w celu nadania korespondencji radiowej, zamiast naciskać przycisk nadawania w mikrofonie konkretnego radiotelefonu, wybiera na ekranie konsoli ikonę radiotelefonu, z którego chce nawiązać korespondencję radiową i analogicznie, nie musi nasłuchiwać, z którego radiotelefonu słychać korespondencję radiową, tylko konsola „pokazuje”, z którego radiotelefonu nadawana jest korespondencja.

Pozwala to na sprawne i ergonomiczne zarządzanie zasobami tele- i radiokomunikacyjnymi. System ten jednocześnie pozwala na „dokładanie” zasobów do obsługi, bez konieczności zapewniania dodatkowego miejsca na biurku i komplikowania pracy dyżurnego.

Jednostki OSP jeszcze bardziej skuteczne


Budowa sieci zwiększonego zasięgu w województwie podkarpackim będzie polegała na dostarczeniu do powiatów wykazujących niewystarczające pokrycie zasięgiem radiowym rozwiązań wdrożonych w pierwszym etapie w powiecie rzeszowskim.

Wówczas uruchomiono sieć zwiększonego zasięgu na bazie 8 zdalnie sterowanych stacji bazowych, zlokalizowanych w OSP Błażowa Dolna - Mokłuczka, OSP Kamień, Dom Myśliwski Koła Łowieckiego Bażant-Lubenia, Nadleśnictwo Głogów, OSP Sokołów, Wieża operatora GSM PLAY - Dynów, OSP Wola Rafałowska, Centrum Turystyki i Rekreacji WSIiZ – Kielnarowa.

- Z punktu widzenia mieszkańców regionu dzieje się rzecz niezwykle istotna, czasy w których żyjemy, a także specyfika województwa sprawiają, że wszyscy doceniamy bezpieczeństwo. Państwowa Straż Pożarna wspierana przez Ochotnicze Straże Pożarne jest w tej chwili wiodącą formacją ratowniczą w naszym województwie i w naszym kraju. Specyfika regionu polegająca na charakterze tranzytowym naszego województwa powoduje, że prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń, które wymagają akcji ratowniczych znacząco wzrasta - powiedziała wojewoda Ewa Leniart. 

Korzyści wynikające z realizacji projektu:  • budowa sieci zwiększonego zasięgu w 19 powiatach woj. podkarpackiego i włączenie do sieci zwiększonego zasięgu powiatu rzeszowskiego dwóch nowych stacji wyniesionych – efekt to blisko 100-procentowe pokrycie zasięgiem radiowym uzyskiwanym z radiotelefonów przewoźnych,

  • zastąpienie decyzji ratownika w akcji przez system „voting”, który badając siłę sygnału z jego radiotelefonu „decyduje”, przez którą stację wyniesioną zostanie obsłużony, co zwalnia strażaka z obowiązku decydowania, w jaki sposób może nawiązać łączność ze stanowiskiem kierowania,

  • skuteczne alarmowanie jednostek OSP zlokalizowanych w zasięgu stacji wyniesionych.


 

 

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów