Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
RZESZÓW INFO
Reklama

Nadciągają ulewy! Podwójny niż genueński zagrożeniem dla Podkarpacia?

Podziel się
Oceń

W najbliższych dniach Polska może doświadczyć intensywnych i obfitych opadów deszczu, związanych z prawdopodobnym pojawieniem się tzw. niżu genueńskiego. Prognozy meteorologiczne, zarówno te krótkoterminowe, jak i te o dłuższej rozdzielczości, konsekwentnie wskazują na okres od 27 do 28 lipca jako czas występowania umiarkowanych, a nawet silnych opadów nad naszym krajem.
Nadciągają ulewy! Podwójny niż genueński zagrożeniem dla Podkarpacia?
Skutki ostatnich ulew na Podkarpaciu.

Źródło: archiwum Rzeszów Info

Gdzie spodziewać się największych opadów?

Jak to często bywa w przypadku tak dynamicznych zjawisk, modele pogodowe nie są w stanie z absolutną precyzją wskazać dokładnych lokalizacji najsilniejszych opadów oraz ich ostatecznych sum. Niemniej jednak obecne wyliczenia sugerują, że największe sumy deszczu prognozowane są dla Polski południowej, południowo-wschodniej oraz częściowo centralnej i wschodniej.

Pierwszy dzień niżu genueńskiego prognozuje silne ulewy w południowej i południowo-wschodniej Polsce. grafika: wxcharts.com

Na szczęście, większość modeli nie wskazuje na to, by niż miał zostać "przyblokowany" nad Polską. Oczekuje się, że system pogodowy będzie przemieszczał się dość swobodnie w głąb kraju, a następnie na wschód, co może ograniczyć ryzyko długotrwałych, ekstremalnych opadów w jednym miejscu.

Dwa niże genueńskie w krótkim odstępie czasu?

Szczególnie interesujące dane przedstawia model ECMWF, który jako jedyny spośród prognozowanych modeli sugeruje pojawienie się wtórnego niżu genueńskiego w bardzo krótkim odstępie czasu – między 30 a 31 lipca. Co więcej, w swoich wyliczeniach ECMWF wskazuje na potencjalnie ekstremalne sumy opadu, sięgające nawet 200-250 mm. Należy jednak zaznaczyć, że jest to prognoza najbardziej agresywna, a pozostałe modele są w tej kwestii bardziej stonowane.

Nawet ponad 100 litrów wody na każdy metr kwadratowy może spaść m.in. na Podkarpaciu. grafika: wxcharts.com

Ogólny konsensus wśród modeli pogodowych na najbliższe dni (27-28 lipca) wskazuje na sumy opadu rzędu 70-100 mm, z lokalnymi wartościami dochodzącymi do 120-130 mm na południu kraju.

Burze i dynamiczna sytuacja

Meteorolodzy podkreślają, że sytuacja jest bardzo dynamiczna. Należy liczyć się z tym, że wraz z intensywnymi opadami, zapewne pojawią się także silne burze, które mogą dodatkowo lokalnie zwiększać intensywność zjawisk.

W związku z tym, zaleca się śledzenie bieżących komunikatów pogodowych. Po kolejnych aktualizacjach modeli, zostaną przekazane dalsze, precyzyjniejsze informacje dotyczące rozkładu i intensywności opadów. Mieszkańcy zagrożonych regionów powinni przygotować się na możliwość lokalnych podtopień i utrudnień komunikacyjnych.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów