Do czego służy silnik hydrauliczny?
Podstawowym zadaniem silnika hydraulicznego jest konwersja energii hydraulicznej na energię mechaniczną. Ta następnie przekazywana jest w postaci ruchu liniowego lub obrotowego. Wykorzystuje się to w wielu gałęziach przemysłu oraz w procesach produkcyjnych.
Mechanizm działania silników hydraulicznych
Zasada działania silnika hydraulicznego jest relatywnie prosta. W układzie znajduje się ciecz robocza (np. olej hydrauliczny). Za pomocą pompy jest ona wprawiana w ruch i przepływa przez silnik. Tam jest sprężana i poddawana ciśnieniu. W efekcie obserwuje się wzrost energii potencjalnej sprężonej cieczy roboczej. Następnie wygenerowana energia hydrauliczna jest przekazywana do części roboczych urządzenia (np.: zęby, tłoki, łopatki), co powoduje ich ruch. W ten sposób energia cieczy przekształcana jest w energię mechaniczną i możliwe jest napędzanie maszyn lub pojazdów.
Specyfika pracy silników hydraulicznych sprawia, że są one w stanie zapewnić dużą siłę i moment obrotowy. Dzięki temu znajdują zastosowanie w zaawansowanych aplikacjach przemysłowych. Oczywiście wpływ na efektywność działania układu ma to, w jakim jest on stanie. Cały proces powinien przebiegać w kontrolowanych warunkach w kontekście przepływu cieczy roboczej oraz generowanego ciśnienia.
Co składa się na budowę silnika hydraulicznego?
Odpowiednia konserwacja silnika hydraulicznego korzystnie wpływa na wydłużenie jego żywotności oraz utrzymanie pożądanej wydajności. Podstawowe elementy konstrukcji urządzenia, to m.in.:
- elementy robocze;
- wał obrotowy;
- obudowa;
- uszczelnienia;
- zawory i przewody hydrauliczne;
Przy zakupie silnika hydraulicznego należy wziąć pod uwagę jego parametry techniczne oraz jakość wykonania całej konstrukcji.
Gdzie stosuje się silniki hydrauliczne?
Ze względu na swoją skuteczność, prostą budowę oraz niezawodność, silnik hydrauliczny stosowany jest w wielu sektorach gospodarki. Na co dzień wykorzystuje się go w konstrukcji m.in.:
- maszyn rolniczych (np.: siewniki, opryskiwacze, ciągniki, kombajny, prasy rolnicze);
- maszyn budowlanych (np.: ładowarki, koparki, spycharki, podnośniki koszowe, ładowarki);
- maszyn przemysłowych (np.: obrabiarki, maszyny wtryskowe, przenośniki, taśmociągi, prasy hydrauliczne);
- maszyn i pojazdów specjalistycznych (np.: pojazdy wojskowe, wozy strażackie, pojazdy górnicze, śmieciarki);
- maszyn górniczych;
- maszyn wykorzystywanych w sektorze stoczniowym i w przemyśle morskim;
- maszyn do obróbki drewna.
Szukasz wysokiej jakości silnika hydraulicznego? Zachęcamy do zapoznania się z ofertą przygotowaną przez ekspertów Hydromech. Zawiera ona starannie wyselekcjonowane silniki hydrauliczne od renomowanych dostawców.