Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Mieleckie pogotowie ma cztery nowe ambulanse! [FOTO]

Karetki kupiono dzięki dotacji z Funduszu Medycznego, która wynosiła 2,4 mln zł. Całkowita wartość inwestycji to 3,09 mln zł.
Mieleckie pogotowie ma cztery nowe ambulanse! [FOTO]

Autor: Jerzy Zygadło, PUW w Rzeszowie

Jeszcze 5 sierpnia ubiegłego roku ogłoszony został konkurs na dofinansowanie z Funduszu Medycznego zakupu ambulansów dla zespołów ratownictwa medycznego. Na ten cel przeznaczono 75 mln zł. Po ocenie wybranych zostało 121 wniosków z całego kraju. Dla województwa podkarpackiego przewidziano 6,6 mln zł, z czego Podkarpacka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Mielcu otrzymała 2,4 mln zł (całkowita wartość inwestycji to ponad 3 mln zł) na zakup 4 karetek wraz z dodatkowym wyposażeniem. 

Pogotowie w Mielcu posiada obecnie 20 zespołów ratownictwa medycznego, w tym 3 specjalistyczne. Obsługuje mieszkańców z powiatów: mieleckiego, tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, kolbuszowskiego oraz Tarnobrzega i Dębicy. Włączenie 4 nowych ambulansów włączone do Systemu Ratownictwa Medycznego pozwoli na poprawę zabezpieczenia zdrowotnego mieszkańców oraz wpłynie pozytywnie na jakość udzielanych świadczeń osobom będącym w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Trzy z czterech nowych karetek będą jeździły po powiecie mieleckim, jedna będzie stacjonowała w Dębicy. 

Grzegorz Gałuszka, dyrektor placówki podczas środowej konferencji prasowej przed siedzibą mieleckiego pogotowia mówił, że od 2020 roku udało się PSPR w Mielcu zdobyć w formie różnych dotacji ok. 15 mln zł i kupić w sumie 21 karetek. Zapowiedział, że w najbliższą środę pogotowie ogłaszać będzie kolejny przetarg na dwie karetki. 

fot. Jerzy Zygadło/PUW

- Mieszkańcy Podkarpacia muszą mieć pewność, że w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia mogą liczyć na szybką pomoc. Nowe ambulanse z wykwalifikowanym personelem, będą doskonale służyły wszystkim potrzebującym - podkreślała Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. 

- Cieszę się, że kontynuacja budowania naszego pogotowia ratunkowego tak sprawnie przebiega. Pamiętam, że kiedy obejmowałem funkcję dyrektora pogotowia to mieliśmy kilku, a nawet kilkunastoletnie samochody i sukcesywnie ten tabor rozwijaliśmy. Dzisiaj widzimy, że bardzo to przyspieszyło, dlatego składam wielkie gratulacje i podziękowania - przyznał Paweł Pazdan, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu.

Na Podkarpaciu funkcjonuje łącznie 101 zespołów ratownictwa medycznego (w tym 14 specjalistycznych). 

fot. Jerzy Zygadło/PUW

- W 2023 r. wszystkie zespoły ratownictwa medycznego w regionie wyjeżdżały do pacjentów 149 671 razy, z czego Podkarpacka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Mielcu na obsługiwanym terenie wykonała ponad 33 tys. wyjazdów- przedstawiała dane wojewoda podkarpacki. - Biorąc pod uwagę tak ogromną liczbę wyjazdów potrzebna jest nieustanna modernizacja i wymiana taboru karetek. Bardzo się cieszę, że na Podkarpaciu w 2024 r. dzięki Funduszowi Medycznemu zakupionych i oddanych do użytkowania zostanie w sumie 11 ambulansów. Teraz pierwsze cztery przekazywane są na potrzeby Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu. Mamy jeszcze cztery dla Krosna i trzy dla Sanoka - mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

fot. Jerzy Zygadło/PUW


Podziel się
Oceń

Komentarze