Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wotum zaufania dla Konrada Fijołka

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Prezydent Rzeszowa przedstawił „Raport o stanie Miasta Rzeszowa za 2023 rok”. Po 9-godzinnej sesji Rady Miasta, radni przyznali Konradowi Fijołkowi wotum zaufania.
Wotum zaufania dla Konrada Fijołka

Źródło: Materiały prasowe Urzędu Miasta Rzeszów

Głosowanie nad wotum zaufania dla Konrada Fijołka przeprowadzono dopiero po godz. 22:00. Za było 14 radnych z proprezydenckiego Rozwoju Rzeszowa, wspierającej go Koalicji Obywatelskiej oraz dwójka radnych z Razem dla Rzeszowa – Michał Wróbel i Elżbieta Niedzielska. Od głosu wstrzymał się Rafał Kulig.

Na sesję Rady Miasta Rzeszowa przybyła również Wojewoda Podkarpacka Teresa Kubas-Hul, która w imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wręczyła Odznaki Honorowe za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka i wiceprzewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa Andrzeja Deca. 

Najważniejsze wydatki miasta

Przedstawiany przez prezydenta raport zawiera wszelkie dane, dochody i wydatki ponoszone przez miasto. Wśród najważniejszych wydatków, finansowanych przez samorząd Rzeszowa znalazła się  oświata i wychowanie, na które przeznaczono w ubiegłym roku 770,6 mln zł. Koszty transportu to 441,9 mln zł.  Gospodarka komunalna i ochrona środowiska to koszty 139,9 mln zł, a wydatki miasta na politykę rodzinną i społeczną wyniosły 130,8 mln zł. 

-Miniony rok, mimo najtrudniejszej od 20 lat sytuacji finansowej, spowodowanej niezależnymi od nas  czynnikami, był również rokiem wielu inwestycji – mówił prezydent Fijołek. 

 

 

 

Miejskie inwestycje

Jeśli chodzi o zadania związane z oświatą, w 2023 roku zakończyła się warta 16,5 mln zł rozbudowa Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego, który wzbogacił się o nową halę sportową i część edukacyjną. Kontynuowano prace przy budowie hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego (koszt całkowity 12 mln zł) oraz przy budowie hali i części przedszkolno-edukacyjnej szkoły i przedszkola przy ul. Skrajnej na osiedlu Staromieście (17,5 mln zł). 

Te dwie inwestycje zostaną oddane do użytku w tym roku. 2023 rok przyniósł rozpoczęcie największej inwestycji drogowej ostatnich lat w Rzeszowie – Wisłokostrady. 

Ubiegły rok to także zakończenie innych ważnych projektów. Pierwszy z nich to budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, dzięki któremu zmieniło się oblicze terenu przed głównym dworcem kolejowym. W 2023 roku na to zadanie z kasy miasta poszło ponad 49 mln zł. Drugi to przedsięwzięcie drogowe – rozbudowa ul. Warszawskiej, czyli trasy na północy miasta będącej dojazdem do węzła autostrady A4 Rzeszów Północ. Na to zadanie z budżetu miasta wydane zostało ponad 45 mln zł. 

 

Zieleń i rekreacja

Miasto mocno inwestowało także w tworzenie nowych zielonych miejsc rekreacyjnych, czyli w poprawę jakości życia mieszkańców. Wymienić tu można np. wart ponad 1,3 mln zł kolejny etap budowy paru przy ul. Błogosławionej Karoliny na prężnie rozwijającym się osiedlu Kotuli. Zbliżona kwota posłużyła rewitalizacji zabytkowego parku przy ul. Wieniawskiego, powstały także nowe parki m.in. przy ul. Staszica, Króla Augusta, Dębickiej czy też plac zabaw na os. Pogwizdów Nowy.

-Miniony rok był rokiem działania dla mieszkańców i z mieszkańcami, budowania miasta przyjaznego, zielonego, z szeroką ofertą kulturalną, sportową i rekreacyjną. Ale również miasta przyjaznego dla biznesu, które oferuje swoim mieszkańcom dobre miejsca pracy. Zauważył to magazyn Forbes, który uznał Rzeszów najbardziej przyjaznym dla biznesu średnim miastem- mówił Konrad Fijołek. 

 

Plan na cztery strategiczne dla Rzeszowa dokumenty

Prezydent przedstawił też najważniejsze plany na przyszłość. - Przed nami konieczność przygotowania i uchwalenia czterech fundamentalnych dokumentów, strategicznych na lata następne, które będą opierały się na naszych dotychczasowych dzianiach- powiedział Konrad Fijołek.

Te dokumenty to :  Strategia rozwoju miasta do 2050  roku, Plan ogólny miasta, Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, który pozwoli sięgnąć po fundusze europejskie, oraz Kontrakt Klimatyczny będący efektem udziału Rzeszowa w programie Net Zero Cities, do którego zakwalifikowało się tylko pięć polskich miast, w tym Rzeszów. 


Podziel się
Oceń

Komentarze