Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Tego pomnika nie chciał nawet o. Rydzyk. Wkrótce odsłonięcie Rzezi Wołyńskiej

W połowie lipca przy drodze ekspresowej zostanie odsłonięty pomnik Rzeź Wołyńska. Wielki orzeł i małe martwe dziecko nadziane na widły. Kilka lat czekał na swoje miejsce.
Tego pomnika nie chciał nawet o. Rydzyk. Wkrótce odsłonięcie Rzezi Wołyńskiej

Autor: Społeczny Komitet Budowy Pomnika Rzeź Wołyńska w Domostawie

Stoi za tym Społeczny Komitet Budowy Pomnika Rzeź Wołyńska w Domostawie, bo ma stanąć właśnie w tej miejscowości na Podkarpaciu. Będzie znajdował się przy trasie S19, pomiędzy Lublinem a Rzeszowem.

Odsłonięcie Rzezi Wołyńskiej jest planowane na 14 lipca. 

Kilka lat czekania

Plany były jednak inne. Jeszcze dziś na stronie internetowej zrzutki na pomnik (jest ok. 300 tys. zł z potrzebnego 1 mln zł) można przeczytać, że odsłonięcie miało nastąpić w 2021, a potem w 2023 roku. Tak się nie stało. Ale nie tylko pieniądze były problemem.

„14-metrowa rzeźba  Rzeź Wołyńska autorstwa mistrza Andrzeja Pityńskiego to dzieło budzące wiele emocji. W swoich granicach nie chciały go postawić ani Jelenia Góra, ani Rzeszów i Toruń. Nie chciała go też Stalowa Wola” – donosi sztafeta.pl 

I wyjaśnia, że pomnik Andrzeja Pityńskiego został ufundowany przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Rzeźba została odlana w brązie w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych w 2018 roku.

Planowano, że stanie w Polsce 11 lipca 2018 roku, w 75 rocznicę Rzezi Wołyńskiej. Ale nie można było znaleźć dla niego miejsca. Choć były plany, żeby pomnik postawić w planowanym w Parku Pamięci Narodowej w Toruniu, na terenie współbraci Tadeusza Rydzyka. 

Przy MOP

Już wiadomo, że Rzeź Wołyńska znajdzie się w Domostawie w pobliżu Miejsca Obsługi Podróżnych przy drodze S19. W 2021 r. zgodziła się na to gmina Jarocin. 

Wójt Zbigniew Walczak tłumaczył, że okolicznych miejscowościach Niemcy przy udziale ukraińskich kolaborantów dokonali masowych zbrodni, a pomnik będzie hołdem złożonym wszystkim pomordowanym oraz „przestrogą dla przyszłych pokoleń, do czego prowadzić może wyznawanie zbrodniczych ideologii”.


Podziel się
Oceń

Komentarze