Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Nowe rozdanie w Radzie Miasta

We wtorek, 7 maja, odbyła się inauguracja pierwszej sesji IX kadencji Rady Miasta Rzeszowa. Obrady rozpoczął i prowadził najstarszy wiekiem radny, powracający do polityki samorządowej były prezydent Rzeszowa, Andrzej Szlachta. Na początku sesji nowo wybrani radni złożyli ślubowanie, po czym przystąpili do wyboru nowego Przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa. Obrady zakończyło uroczyste ślubowanie nowo wybranego Prezydenta Miasta Rzeszowa. Najwięcej emocji wzbudziło oczywiście głosowanie nad wyborem nowego Przewodniczącego Rady Miasta. Rzeszów po 14 latach będzie miał nowego przewodniczącego rady i nowy układ sił.
Nowe rozdanie w Radzie Miasta

Autor: Szymon Szurlej

Polityczna matematyka 

W obecnej kadencji Rady Miasta Rzeszowa zasiada 25 radnych. Największą liczbę mandatów posiada klub Prawo i Sprawiedliwość – 9 radnych. Niemniej jednak, ta liczba nie zapewnia samodzielnej większości, więc PiS potrzebuje sojuszniczych głosów do podejmowania decyzji w radzie. Drugim największym klubem jest Koalicja Obywatelska, która liczy 7 radnych. Rozwój Rzeszowa, związany z Prezydentem Konradem Fijołkiem, ma w radzie 5 mandatów, a skład Rady Miasta uzupełniają debiutanci z Razem dla Rzeszowa – 4 radnych. Ani Prawo i Sprawiedliwość, ani Koalicja Obywatelska wraz z Rozwojem Rzeszowa nie dysponują bezwzględną większością. W tej sytuacji kluczową rolę odgrywają radni z klubu Razem dla Rzeszowa. To ich głosy decydują, która strona będzie miała możliwość sprawowania władzy.

 

Walka o stanowisko Przewodniczącego Rady Miasta 

Pierwszym istotnym wyzwaniem dla nowej Rady Miasta było wybranie nowego Przewodniczącego. W nowej konfiguracji układu sił nie było to zadanie łatwe. Już sama forma przeprowadzenia głosowania budziła wątpliwości wśród radnych. Pojawiało się także pytanie czym jest statutowa ,,większość bezwzględna’’ i jak ją liczyć. Wiele głosów podnosiło kwestię nieprecyzyjności rzeszowskiego statutu oraz występowania luk w regulacjach. Po długich dyskusjach i przerwach wreszcie doszło do samego głosowania. Zostały zgłoszone trzy kandydatury: Koalicja Obywatelska nominowała dotychczasowego przewodniczącego, Andrzeja Deca. Prawo i Sprawiedliwość postawiło na Waldemara Szumnego, byłego kandydata na Prezydenta. Również Razem dla Rzeszowa przedstawiło swojego kandydata – był nim Jacek Strojny, również były kandydat na prezydenta miasta.

 

Było ich trzech

Do wyboru nowego przewodniczącego miejskiej rady potrzebne było przeprowadzenie dwóch tur głosowań. W pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości bezwzględnej. Wyniki pierwszej tury prezentowały się następująco: Andrzej Dec otrzymał 11 głosów za, 12 przeciwko, oraz dwa wstrzymujące się głosy. Waldemar Szumny zdobył 9 głosów za, 14 przeciwko, i również dwa głosy wstrzymujące. Jacek Strojny z kolei uzyskał 5 głosów za i 20 przeciwko. Do drugiej tury głosowania przeszli dotychczasowy przewodniczący Andrzej Dec oraz Waldemar Szumny. W decydującym głosowaniu radni postanowili, że nowym przewodniczącym Rady będzie Waldemar Szumny. Kandydat z ramienia PiS otrzymał 14 głosów za i 11 przeciwko, bez głosów wstrzymujących się. Andrzej Dec z kolei zdobył 10 głosów za i 11 przeciwko, przy czterech radnych wstrzymujących się od głosu.

 

Nowy rozdanie w Radzie Miasta 

Z funkcji przewodniczącego rady musiał pożegnać się Andrzej Dec, a stery nad pracami miejskiej Rady po wielu latach przejął przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości. Druga tura głosowania nad przewodniczącym rady miasta pokazała, że w miejskiej radzie może wyłonić się nowa koalicja rządząca, składająca się z radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz klubu Razem dla Rzeszowa. Dziś ta większość wybrała nowego Przewodniczącego w postaci Waldemara Szumnego. Przyszłe sesje pokażą, na ile ten sojusz jest trwały, oraz jak wygląda rzeczywista większość w radzie. Na pewno trudne zadanie stoi przed Prezydentem Konradem Fijołkiem, który będzie musiał współpracować ze swoim kampanijnym rywalem i szukać odpowiedniej większości w Radzie Miasta dla swoich programów.

Fot. Szymon Szurlej 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów