Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Przemycał ikonę przez granicę w Korczowej

Obraz przedstawiający męczenników Kościoła Prawosławnego próbował nielegalnie wwieźć do Polski 58-letni obywatel Ukrainy. Przemyt udaremnili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Korczowej podczas szczegółowej kontroli busa na ukraińskich numerach rejestracyjnych.
Przemycał ikonę przez granicę w Korczowej

Źródło: fot. KAS

Wg wstępnej opinii zabezpieczona ikona datowana jest na przełom XIX i XX wieku. Przedstawia świętych męczenników Kościoła Prawosławnego: Michała, Teodozja, Stefana i Dymitra. Obraz wymaga dalszych szczegółowych ekspertyz, które będą przeprowadzone podczas postępowania, prowadzonego przez Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Przewóz przez granicę dóbr kultury

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że jeżeli przywóz dóbr kultury dokonywany jest z państw nienależących do UE, to należy przywożony obiekt zgłosić organom celnym w celu objęcia go procedurą dopuszczenia do obrotu lub inną procedurą celną.  W  przywozie na dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie, w rozumieniu przepisów celnych obowiązują następujące stawki: celna 0 % oraz podatku VAT 8 % od zadeklarowanej wartości towaru. Z kolei, w przypadku wywozu, pozwolenie na wywóz zabytków z Polski na stałe, wydaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast na wywóz czasowy, właściwy Wojewódzki Konserwator Zabytków. W zakresie materiałów bibliotecznych, wszystkie typy pozwoleń na wywóz wydaje Dyrektor Biblioteki Narodowej.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów