Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Wściekają nas nakrętki przymocowane do butelek. Wkrótce innych nie kupimy

Kto wymyślił te nakrętki przymocowane do butelek? Denerwujemy się, pijąc np. wodę, bo zakłóca nam to nasz komfort. Gromy lecą na głowy producentów. Niesłusznie.
Wściekają nas nakrętki przymocowane do butelek. Wkrótce innych nie kupimy

Autor: iStock

Narzucają im to przepisy Unii Europejskiej, które – w założeniu – mają pomóc w odzyskiwaniu plastiku z nakrętek i poddanie go recyklingowi. W efekcie nakrętki przytwierdzone do butelek są coraz powszechniejsze.

Nowe przepisy unijne nie przypadły do gustu kupującym napoje w sklepach. W sieci można nawet znaleźć porady, jak szybko i skutecznie usunąć korek. I to pomimo tego, że przymocowanie nakrętek do opakowań jest ekologicznie uzasadnione.

Koniec ze „zbieractwem”

„Dziurawe” pojemniki w kształcie serca, do których trafiają nakrętki, spotkać można – jeszcze – nawet w małych miejscowościach. Jeszcze, bo niebawem znikną. Nie będzie bowiem czego do nich wrzucać. Powód?

Zbliża się kres tego „zbieractwa”. Za sprawą unijnej dyrektywy pod nazwą SUP od połowy 2024 r. wszystkie nakrętki plastikowe w całej Unii Europejskiej powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju – czy to butelki, czy kartonu.

Poza tym – jak czytamy w gazeta.pl – „zaangażowanie w akcje miało swój mało ekologiczny skutek uboczny”. Otóż często mieszkańcy przywozili nakrętki samochodem, w związku z czym emitowali do atmosfery dodatkowy dwutlenek węgla.

W ocenie ekspertów „ślad węglowy przy zbieraniu i odwożeniu do recyklera serduszka z nakrętkami też jest większy, niż ten pochodzący z ton odpadów przewożonych jednym transportem do sortowni przez profesjonalne firmy zbierające”.  

Od lipca 2024 będzie to już obowiązek

Dla wielu firm, również w Polsce, nie jest to zaskoczenie, bo – według serwisu Prawo.pl – już stosują one przepisy tej dyrektywy. Tłumaczą to właśnie względami środowiskowymi. 

Dzięki nim można poddać recyklingowi całe opakowanie i zmniejszyć ilość plastiku, która mogłaby przedostać się do środowiska – serwis cytuje opinię jednego z producentów napojów.

Dlatego – chociaż przepisy wprowadzają ten wymóg dopiero od lipca 2024 r. to wielu przedsiębiorców już dobrowolnie przystosowuje swoje działania do nowych przepisów unijnych. Niebawem będzie to już obowiązek.

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów