Ekstraklasa wróciła w wielkim stylu, Stal Mielec wygrywa i oddala się od strefy spadkowej

W pierwszym ekstraklasowym meczu w 2024 roku rozgrywanym 9 lutego Stal Mielec pokonała Puszczę Niepołomice 2:1. Dzięki tej wygranej Stal zajmuje 8. miejsce w tabeli z przewagą 7 punktów nad Koroną Kielce, która obecnie otwiera strefę spadkową Ekstraklasy i może odetchnąć przed następnymi dwoma meczami, które zapowiadają się na bardzo ciężkie spotkania (spotkanie ze Śląskiem Wrocław na wyjeździe i mecz z Rakowem Częstochowa u siebie).

Źródło: Oficjalna strona Stali Mielec na Facebooku

Jako pierwsi na prowadzenie wyszli goście z Niepołomic – w 23. minucie wynik otworzył Mateusz Cholewiak. W związku z tym, że Cholewiak grał parę lat temu w Stali Mielec (rozegrał tam 109 meczów) i jest szanowany przez tamtejszych kibiców, nie szalał on z radości po zdobyciu bramki – jego cieszynka była bardzo stonowana. Wiele statystyk nie odzwierciedla wyniku, który widniał na tablicy po zakończeniu pierwszej połowy spotkania – warto tutaj wspomnieć m.in. o posiadaniu piłki (przez 71% czasu gry przy piłce była Stal) czy liczba wymienionych podań (390 podań po stronie Stali i 109 po stronie gości).

Później Stal spuściła z tonu, jednak w ostatnich minutach przebudziła się i zadała dwa decydujące ciosy. Najpierw Ilia Szkurin (piłkarz grudnia PKO Ekstraklasy) w 83. minucie ograł dwóch zawodników Puszczy i pokonał Oliwiera Zycha, a tuż przed końcowym gwizdkiem Piotr Wlazło przechytrzył bramkarza strzałem głową po dośrodkowaniu z rzutu wolnego. Tym samym zwycięstwo Stali stało się faktem. Obecnie mielczanie mają na koncie 25 punktów po 19 meczach, natomiast Puszcza zajmuje 14. miejsce z zaledwie dwoma punktami przewagi nad strefą spadkową.

Stal Mielec - Puszcza Niepołomice 2:1 (0:1)

Bramki: Ilia Szkurin (83’), Piotr Wlazło (90+3’) – Mateusz Cholewiak (23’)

Stal: Mateusz Kochalski - Maksymilian Pingot, Mateusz Matras, Bert Esselink – Krystian Getinger, Piotr Wlazło, Rafa Santos (58’ Igor Strzałek), Alvis Jaunzems (78 Łukasz Gerstenstein) – Koki Hinokio (78’ Kai Meriluoto), Maciej Domański – Ilia Szkurin

Puszcza: Oliwier Zych – Piotr Mroziński, Artur Craciun, Konrad Stępień, Roman Yakuba – Artur Artur Siemaszko, Jakub Serafin (76’ Jakub Stec), Michał Walski, Wojciech Hajda (74’ Bartłomiej Poczobut), Mateusz Cholewiak (63’ Jakub Bartosz) – Maciej Firlej (63’ Hubert Tomalski)

Sędziowali: Jarosław Przybył (Kluczbork) – sędzia główny, Radosław Siejka (Łódź) i Mikołaj Kostrzewa (Świdnik) – asystenci

Żółte kartki: Pingot (67’), Wlazło (90+4’) -- Zych (72’), Mroziński (90+2’)