Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Wykład otwarty Karoliny Ożóg „Czy synagoga to świątynia”

Fundacja Inwencja zachęca do wzięcia udziału w wykładzie otwartym Karoliny Ożóg „Czy synagoga to świątynia" – wykład jest pierwszym z cyklu wykładów otwartych składających się na projekt „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”, którego celem jest przybliżanie społeczności Rzeszowa historii jego żydowskich mieszkańców.
  • Źródło: Fundacja Inwencja
Wykład otwarty Karoliny Ożóg „Czy synagoga to świątynia”

Źródło: Fundacja Inwencja

Czemu będzie poświęcone piątkowe spotkanie? Prawie nic nie zachowało się z wyposażenia rzeszowskich synagog, ich bryły uległy znacznej modyfikacji, a same bożnice przestały pełnić swoje funkcje, bo nie ma już kto się w nich modlić. Podczas piątkowego wykładu cofniemy się w czasie i wejdziemy do synagog z czasów, kiedy służyły one społeczności żydowskiej Rzeszowa.

Naszą przewodniczką będzie Karolina Ożóg, rzeszowianka, absolwentka judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, muzealniczka, edukatorka, tłumaczka języka hebrajskiego, od 2013 r. związana z Muzeum Krakowa, obecnie z oddziałem w Starej Synagodze, autorka facebookowego profilu „Rajsze – Historia rzeszowskich Żydów”.

Wykład zostanie uzupełniony prezentacjami.

„Pojedyncze judaika o rzeszowskiej proweniencji kryją się w muzeach na całym świecie – odnajdziemy je i obejrzymy. Przedstawimy też główne elementy architektury i wyposażenia synagog, opowiemy o najważniejszej i jedynej świątyni judaizmu oraz o tym czy i gdzie dzisiaj jest obecna. Dzięki archiwalnym zdjęciom zajrzymy do wnętrza rzeszowskich synagog i opowiemy o mistycznej symbolice ukrytej w polichromiach i rzeźbieniach” – zaprasza Karolina Ożog.

Termin i miejsce wydarzenia: 24 listopada, Urban Lab w Rzeszowie, godz. 18.00.

Już teraz zapraszamy również na kolejny wykład: 1 grudnia Marta Wójcik przedstawi wykład „Ślady obecności Żydów w przestrzeni Rzeszowa”.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów