Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Wybory 2023. Symulacja wyborów do Sejmu. Kto prowadzi w twoim okręgu?

PiS nie ma na razie szans na samodzielne rządy – tak wynika z najnowszej analizy wyborczej Marcina Palade.

Ofensywa wyborcza trwa. W ten weekend Koalicja Obywatelska przedstawiła 100 obietnic wyborczych, które chce zrealizować w ciągu 100 dni rządów. Jest tylko jeden warunek: Donald Tusk i jego sztabowcy muszą wygrać wybory do Sejmu.

Obietnice głównych graczy

Na liście zamierzeń jest np. likwidacja Funduszu Kościelnego, podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł rocznie, bezpłatne badania prenatalne i darmowe znieczulenie przy porodzie. Wymieniać można jeszcze długo. 

– Te 100 dni, te 100 konkretów doprowadzą do tego, że ludzie będą mieli więcej w kieszeni, będzie taniej w polskich sklepach i będzie lepiej w każdym polskim domu – tłumaczył swoje zamysły Tusk. 

Z kolei Jarosław Kaczyński i PiS cały czas apelują, żeby nie głosować na kandydatów Tuska, a w poniedziałek pokazano w sieci nowy spot (oficjalnie referendalny). 

– To Polacy w referendum zdecydują w tej sprawie – mówi na nagraniu wicepremier Kaczyński. Reklamówka – dodajmy – nawiązuje do kwestii „przyjmowania poleceń z Niemiec”, o co jest przez konkurentów oskarżany Tusk.

Na filmie prezes PiS odbiera telefon z biura ambasadora Niemiec, a rozmówca chce Kaczyńskiego połączyć z kanclerzem Niemiec w sprawie wieku emerytalnego w Polsce.

Wybory 2023: symulacja

Niemal dzień w dzień jesteśmy atakowani w mediach kolejnymi sondażami poparcia. Te wyniki analizuje socjolog polityki Marcin Palade. I przedstawia własne analizy. To o tyle ciekawe, że nie skupia się na procentach wskazujących poparcie, ale bierze pod uwagę także inne czynniki. Na tej podstawie wylicza wprost, ile mandatów może zdobyć w Sejmie każdy z komitetów.

Z najnowszej analizy wynika, że PiS wygrywa z innymi. Palade zbadał wrześniowe sondaże i ocenia, że ta partia ma szansę na 204 posłów. Z kolei KO może liczyć na 145 przedstawicieli w Sejmie. Trzecia jest Konfederacja – 41 posłów. Pozostałe miejsca należą do: Trzeciej Drogi – 40, Lewicy – 29 i Mniejszości Niemieckiej – 1.

Kto z kim w koalicji?

Taki wynik nie da PiS-owi samodzielnej większości w Sejmie, bo posłów jest przecież 460. Palade ocenia, że jeżeli partia Kaczyńskiego wejdzie w koalicję z Konfederacją, to razem będą mogli rządzić z 245 posłami. Inne wyjście koalicyjne to PiS i Trzecia Droga – razem 244 mandatów.

Co do poparcia procentowego to trzeba brać poprawkę na tzw. zdecydowanych wyborców. A tych PiS przybywa. Palade ocenia, że teraz partia Kaczyńskiego ma poparcie (zdecydowanych) na poziomie 38 proc. (plus 2 proc. od sierpnia). KO może liczyć na 30 proc. (wzrost o 1 proc.), a pozostałym twarde poparcia albo spada, albo utrzymuje się na stałym poziomie.

Kto wygra u Ciebie?

Analizy Palade mają jeszcze tę wartość, że ekspert przygląda się poszczególnym okręgom wyborczym i stara się przewidzieć podział mandatów. Na przykład w okręgu nr 34 (Elbląg) ma wygrać PiS, ale analizy wskazują, że ta partia może stracić jednego posła.

  • PiS – 3 mandaty (w 2019 r. - 4)
  • KO – 3 (2)
  • Konfederacja – 1 (0)
  • Trzecia Droga – 1 (1)
  • Lewica – 0 (1).

Podziel się
Oceń

Komentarze