Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

To będą rekordowe podwyżki. Więcej zapłacą właściciele mieszkań i domów

Zapowiada się na rekordowe podwyżki podatku od nieruchomości. W przyszłym roku stawki mogą pójść w górę aż o 15 procent. Ostateczna decyzja należy do lokalnych władz.

To właśnie rady gmin i miast decydują o tym, jaki podatek od nieruchomości płacą mieszkańcy. To ważne dla każdego właściciela ziemi czy zabudowań. I mówimy tu nie tylko o osobach prywatnych mających domy czy mieszkania, ale także o przedsiębiorcach. 

O tym, ile trzeba płacić decydują samorządy. Nie mogą stawek podnosić dowolnie, a muszą trzymać się pewnych ram. Wysokość daniny jest ściśle powiązana z poziomem inflacji. 

Maksymalne stawki podatku od nieruchomości w 2024 r. związane będą bezpośrednio ze średnią inflacją z pierwszej połowy 2023 r. Ta, według danych ogłoszonych przez GUS, wyniosła 15 proc. Stąd wiadomo, że samorządy będą mogły wprowadzić podwyżki sięgające tej wysokości – tłumaczy serwis Dziennik.pl.

Więcej od metra

Ministerstwo Finansów już przygotowało obwieszczenie, w którym wskaźniki zostały przeliczone na konkretne pieniądze. I tak maksymalna stawka podatku od nieruchomości od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrośnie z 1,16 zł za 1m kw. do 1,34 zł. co do innych działek, to będzie to wzrost z 0,61 zł za 1 m kw. do 0,71 zł.

-  Maksymalna stawka podatku do budynków mieszkalnych może skoczyć z 1 zł za 1m kw. do 1,15 zł. W przypadku budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej nowa stawka może wynieść maksymalnie 33,1 zł za m kw. (w porównaniu do dotychczasowych 28,78 zł) – wylicza serwis.

Z tych wyliczeń wynika, że w przyszłym roku właściciel domu o powierzchni o powierzchni 150 m kw. i działki o powierzchni 1000 m kw. zapłaci więcej o 122,50 zł niż przy obecnych stawkach. Ale zakładając, że weźmiemy pod uwagę najwyższe stawki. 

Decyzja lada moment

Bo radni nie muszą ich wcale wprowadzać. Mogą zarządzić niższe, albo nawet w ogóle nie uchwalić podwyżek.

- Z dotychczasowej praktyki wynika, że ostateczny wybór wysokości stawek podatku nieruchomości dokonywany jest najczęściej w październiku lub listopadzie – czytamy. 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów