Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

400 zł więcej do emerytury? Sprawdź, co w zamian musiałbyś zrobić

Liczba emerytów rośnie, co niestety jest sporym wyzwaniem dla gospodarki. Ostatnio pojawił się kolejny pomysł na to, jak zachęcić ich do aktywności zawodowej.
400 zł więcej do emerytury? Sprawdź, co w zamian musiałbyś zrobić

Źródło: Canva

Wyniki badania przeprowadzonego przez UCE Research dla Business Insider Polska pokazują, że wielu Polaków byłoby skłonnych do przedłużenia swojej kariery zawodowej o dodatkowy rok w zamian za spore podniesienie miesięcznych świadczeń emerytalnych. 

Praca na emeryturze – konieczność czy wybór?

Dziś jeden pracownik średnio utrzymuje 390 emerytów. Prognozy ZUS-u na 2080 roku wskazują, że będzie znacxie gorzej. Jeśli nic się nie zmieni, jeden pracownik będzie utrzymywał aż 839 osób na emeryturze. W konsekwencji emerytury przyszłych pokoleń będą znacznie niższe niż obecne, jeśli w ogóle będą. Mogą wynieść jedną czwartą ostatniej pensji, a nawet mniej. 

Niestety już dziś świadczenia są bardzo niskie. Przypomnijmy, że emerytura minimalna to zaledwie nieco ponad 1400 zł na rękę. Dlatego żeby nie przymierać głodem, wielu polskich emerytów pracuje, mimo że teoretycznie już nie musi.

Odkładaj na swoją emeryturę

Jak sobie z tym poradzić? Eksperci proponują dwa główne kierunki działań. Po pierwsze, dobrowolne odkładanie środków na emeryturę poza obowiązkowymi składkami (tylko co piąty przyszły emeryt rozważa taką opcję). Po drugie – podniesienie wieku emerytalnego. To jednak bardzo drażliwy temat i choć z punktu widzenia ekonomicznego jest zasadne, żaden rząd nie chce być z tym kojarzony.

Co więc zrobić, żeby poprawić sytuację finansową emerytów, zachęcić ich do dłuższej aktywności zawodowej, a jednocześnie nie podnosić wieku emerytalnego?

400 zł więcej  

Zaproponować im odczuwalnie wyższe świadczenia emerytalne w zamian za odłożenie przejścia na emeryturę o rok. O ile miałaby wzrosnąć emerytura? Przykładowo o 400 zł. 

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez UCE Research, takie rozwiązanie popiera aż 59 proc. ankietowanych, w tym 35 proc. zdecydowanie. „Zdecydowanie nie” odpowiedziało 11,6 proc., a „raczej nie”– 12,6 proc. pytanych. 

Okazuje się, że taki pomysł jest popularny zarówno wśród wyborców opozycji, jak i wśród wyborców PiS-u, w przeciwieństwie do wyborców Suwerennej Polski czy Partii Republikańskiej, którzy w zdecydowanej większości takiego rozwiązania nie popierają. 

Oczywiście wiele zależy też od sformułowania pytania i świadomości konsekwencji takiego działania. Eksperci podkreślają, że w obliczu wyzwań demograficznych wzrost wieku emerytalnego jest nieunikniony, ale zarazem bardzo ważne jest przedstawienie społeczeństwu klarownych korzyści płynących z tej decyzji.

W grudniu 2020 roku pracowało 776, 6 tys. emerytów, w grudniu 2021 roku – 812,9 tys. 

Jak wynika z raportu GUS-u, w 2021 roku w Polsce było 9,28 mln emerytów i rencistów.


Podziel się
Oceń

Komentarze