Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

To cud, że helikopter nie spadł na ludzi. Policja wyjaśnia, a opozycja pyta: dlaczego PiS naraża życie Polaków

To cud, że nikt nie zginął podczas pikniku z okazji 103. rocznicy bitwy pod Sarnową Górą. „Lans wyborczy polityków PiS za wszelką cenę – z narażaniem życia Polaków” – skomentował poseł opozycji.
To cud, że helikopter nie spadł na ludzi. Policja wyjaśnia, a opozycja pyta: dlaczego PiS naraża życie Polaków

Źródło: Miejski Reporter/FB

Chodzi o incydent, do którego doszło w niedzielę 20 sierpnia podczas pikniku wojskowego koło Ciechanowa. W imprezie uczestniczył nadzorujący policję wiceminister MSWiA i kandydujący do Sejmu Maciej Wąsik.

Wiceminister Wąsik w roli gościa honorowego

Dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz ministra Macieja Wąsika główną atrakcją tego dnia będzie policyjny śmigłowiec Black Hawk. Tak zapowiadał imprezę wójt gminy Sońsk Jarosław Muchowski, cytowany przez Wyborczą.pl.

Dodajmy: amerykańskiego śmigłowca wykorzystywanego przez policję. Nie dziwi zatem obecność Wąsika na imprezie.  

W trakcie pokazu maszyna latała nisko, a gdy miała już odlecieć, pilot zrobił dodatkową rundę nad obserwującym lot tłumem. I właśnie wtedy zerwał biegnącą nad autami i częścią widowni linię rozpiętą między słupami wysokiego napięcia. Przewód spadł. Ludzie rzucili się do panicznej ucieczki. 

Sam minister Wąsik na temat incydentu milczy. Komenda Główna Policji – jak podał Onet – poinformowała, że „trwają czynności związane z wyjaśnieniem okoliczności zdarzenia z udziałem policyjnego śmigłowca. Na miejscu zostały przeprowadzone również niezbędne czynności procesowe, a zgromadzone materiały niezwłocznie zostaną przekazane do prokuratury”.

I podkreśliła, że „Zgodnie z procedurami powiadomione zostały odpowiednie organy, w tym prokuratura oraz Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego”.

Maciej Lasek: Ta władza ma tupolewizm w genach

Tyle suche fakty. Pozostały pytania, które domagają się odpowiedzi.

Głos w sprawie zabrał m.in. Maciej Lasek, ekspert ds. lotnictwa, były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, autor raportu o katastrofie smoleńskiej, a obecnie poseł PO:

„Ta władza ma tupolewizm w genach” – napisał na platformie X. – „Zasady są po to, aby ich przestrzegać. Minimalna wysokość lotu nad terenem to 150 m. Nie słyszałem, żeby linie energetyczne na Mazowszu były tak wysokie”.

A na konferencji prasowej w Sejmie dodał: – Piloci śmigłowca złamali elementarne zasady. Przepisy w tej sprawie są bardzo konkretne. Taki pokaz, który nie jest imprezą masową należy zgłosić do prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego 14 dni przed imprezą. 

Opozycja stawia pytania

Wyjaśnień w sprawie domaga się od premiera opozycyjny senator Krzysztof Brejza. Wczoraj poinformował o pilnej interwencji u premiera. I – jak napisał w serwisie X   „w związku z zerwaniem linii energetycznej przez policyjny śmigłowiec i narażeniem życia wielu ludzi, w tym dzieci”, przesłał Mateuszowi Morawieckiemu 7 pytań: 

Czy wszczęto kontrolę związaną z tym zdarzeniem — jeśli tak, to kiedy? Jeśli takiej kontroli wewnętrznej w Policji nie wszczęto: wnoszę o przeprowadzenie stosowanych czynności, a w szczególności zabezpieczenie nagrań załogi śmigłowca. 

Dlaczego śmigłowiec leciał na tak niskiej wysokości nad głowami dorosłych i wielu dzieci?

Dlaczego nie są respektowane podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas imprez z udziałem polityków PiS (obecnym był tam wiceminister Maciej Wąsik)?

Jak to się stało, że w czasie takiej imprezy narażono życie i zdrowie wielu ludzi, w tym dzieci — w internecie dostępne są filmiki obrazujące zdarzenie?

Kto poniesie odpowiedzialność karną za narażanie zdrowia i życia ludzi?

Jakie działania podejmie Pan Premier w związku z kolejnym (po wystrzale granatnika w KGP) incydentem zagrażającym życiu i zdrowiu wielu ludzi?

Czym spowodowana jest bierność Pana Premiera w wyciąganiu konsekwencji za kolejne skandaliczne incydenty zagrażające życiu i zdrowiu wielu ludzi?


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów