O Triduum Paschalnym mówił wczoraj papież Franciszek:
Jak Jezus, który na krzyżu nie oskarża, ale miłuje. Miłuje i przebacza tym, którzy zadają Mu rany (por. Łk 23, 34). W ten sposób zamienia zło w dobro, w ten sposób przemienia cierpienie w miłość
mówił papież Franciszek. Dodając:
"Nasze rany mogą stać się źródłem nadziei, gdy zamiast użalać się nad sobą, będziemy ocierali łzy innych; gdy zamiast żywić urazę z powodu tego, co nam zabrano, będziemy troszczyć się o to, czego brakuje innym; gdy zamiast zamykać się w sobie, będziemy pochylali się nad tymi, którzy cierpią; gdy zamiast pragnąć miłości dla siebie, będziemy gasić pragnienie tych, którzy nas potrzebują. Tylko bowiem wtedy, gdy przestajemy myśleć o sobie, odnajdujemy siebie. A dzięki temu — jak mówi Pismo Święte — nasza rana szybko się zabliźnia (por. Iz 58, 8) i na nowo rozkwita nadzieja. W te święte dni zbliżmy się do Ukrzyżowanego. Stańmy przed Nim ogołoconym, aby uczynić prawdę o sobie samych, usuwając to, co zbędne. Spójrzmy na Niego poranionego i umieśćmy nasze rany w Jego ranach. Pozwólmy Jezusowi odrodzić w nas nadzieję"
Wielki Czwartek- ustanowienie kapłaństwa i Eucharystii
Jezus tego dnia ustanowił sakramenty kapłaństwa i Eucharystii. Pisze o tym święty Łukasz:
Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: «To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę
Obchody Triduum Paschalnego rozpoczynają się dla katolików Mszą Wieczerzy Pańskiej. Jednak za nim katolicy udadzą się do kościołów w kościołach katedralnych ma miejsce Msza Krzyżma Świętego - następuje wówczas poświęcenie olejów przeznaczonych m.in do chrztów, czy namaszczenia chorych. Jest to Msza, którą odprawia biskup z księżmi z diecezji. Ma wymiar symboliczny: pokazuje jedność duchową kapłanów. Księża odnawiają wtedy swoje przyrzeczenia kapłańskie.
Wieczorem odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej. Jest to pamiątka ustanowienia Eucharystii. W tym dniu kończy się też okres Wielkiego Postu. W trakcie Mszy w kościołach rozbrzmiewa też hymn "Chwała na wysokości". Po komunii opróżnia się tabernakulum, zostaje ono puste aż do Wigilii Paschalnej.
Po Eucharystii następuje przeniesienie monstrancji z Najświętszym Sakramentem do tzw. ciemnicy. Ciemnica symbolizuje miejsce, w którym znalazł się Jezus po aresztowaniu w Ogrodzie Oliwnym. Na pamiątkę pojmania Jezusa ogołocony jest ołtarz główny w kościołach - nie ma na nim obrusu, świec i innych ozdób.
Wielki Piątek - dzień sądu i śmierci Jezusa
W Wielki Piątek katolików obowiązuje post. To jedyny dzień w roku, kiedy w kościołach nie jest sprawowana Msza Święta. Katolicy udają się na nabożeństwo drogo krzyżowej i Liturgia Męki Pańskiej.
Nabożeństwo rozpoczyna się w momencie, gdy kapłan wraz z asystą wchodzą przed ołtarz. Kapłan kładzie się krzyżem. Po modlitwie następuje Liturgia Słowa, w której czyta się Mękę Pańską zapisaną w Ewangelii świętego Jana.
W trakcie Męki Pańskiej wspominamy m.in sąd nad Jezusem: widzimy Go odrzuconego przez swój naród. Ci sami, którzy kilka dni wcześniej kładli przed nim płaszcze wołają do Piłata: "Ukrzyżuj" i "Uwolnij Barabasza". Piłat spełnia ich życzenie, skazując Jezusa na śmierć krzyżową.
Po odczytaniu Męki Pańskiej następuje modlitwa za cały świat i adoracja krzyża. Ksiądz odsłania krzyż zasłonięty fioletową zasłoną, mówiąc "O to drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie". Ludzie odpowiadają "Pójdziemy z pokłonem". Później ludzie adorują krzyż, przyklejają i całują go. Po tym adoracji następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu na ołtarz i udziela się komunii. Po komunii następuje przeniesienie monstrancji do Bożego Grobu.
W Bożym Grobie monstrancja nakryta jest białym welonem, który ma symbolizować chustę, którą owinięto Jezusa w grobie. Po skończonym nabożeństwie w kościołach trwają adoracje, w niektórych przypadkach nawet całonocne.
Wielka Sobota - czas oczekiwania, smutku i przygotowania
Wielka Sobota to czas oczekiwania na Niedzielę Zmartwychwstania. Według tradycji chrześcijańskiej uczniowie uciekli, a jedyną osobą, która została i oczekiwała była Maryja. Ten dzień poświęcony jest właśnie Bogurodzicy.
W tym dniu katolicy święcą pokarmy, które spożyją w trakcie śniadania wielkanocnego. Katolicy święcą jajka- symbol nowego życia, mięso - symbol Baranka i chleb - na pamiątkę nakarmienia tłumów przez Jezusa.
Wieczorem rozpoczyna się Msza Liturgii Paschalnej. Rozpoczyna ją Liturgia Światła, w trakcie której kapłan świeci ogień i Paschał- symbol Zmartwychwstałego Jezusa. Mówi:
Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen
Na Paschale umieszcza również pięć gwoździ, które symbolizuje pięć ran Jezusa i aktualną datę. Paschał wnoszony jest do zakrytego mrokiem kościoła, w trakcie wnoszenia kapłan trzykrotnie mówi: "Światło Chrystusa", ludzie odpowiadają "Bogu niech będą dzięki".
Po wejściu śpiewa się Exsultet, która zaczyna się od słów:
Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki zwycięstwo.
Po tym następuje Liturgia Słowa, w trakcie której czyta się opis m.in. stworzenia świata, wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, czy zapowiedź nowego przymierza Boga z ludźmi, w tym zbawienie, które przyjdzie przez Jezusa. Czytania przeplata się psalmami. Po czym następuje odśpiewanie hymnu "Chwała na wysokości", a także ludzie po 50 dniach śpiewają uroczyście "Alleluja". W trakcie Liturgii następuje odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i poświęcenie wody. Następnie sprawowana jest już uroczysta Msza Święta.
Nad ranem w niedzielę odbywają się uroczyste Mszę rezurekcyjne, w których wierni wychodzą na ulicę, by zamanifestować swoją wiarę w Zmartwychwstałego Jezusa.
Napisz komentarz
Komentarze