Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Aktywny Strzelec - ćwiczenia policyjnych kontrterrorystów [FOTO]

Aktywny Strzelec - ćwiczenia policyjnych kontrterrorystów [FOTO]
303-253180

Autor: fot. KWP Rzeszów

Uzbrojony mężczyzna w budynku, tajemnicza paczka i przejęcie autobusu przez niebezpiecznych przestępców - to tylko niektóre założenia, jakie były ćwiczone przez policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie.

W ubiegłym tygodniu, jeden z budynków w podrzeszowskiej Jasionce i skup złomu - stały się miejscami policyjnych ćwiczeń. Celem policjantów z Samodzielnego Pododziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie oraz żołnierzy Jednostki Wojskowej AGAT było stworzenie warunków, możliwie jak najbardziej zbliżonych do realnych.

Pierwsze sceny rozegrały się na terenie jednej z firm w Jasionce, do której wszedł uzbrojony mężczyzna. Okazuje się, że nie był sam. Drugi z napastników również miał wyznaczone zadanie. Pracownicy firmy są w budynku, część z nich ginie, kilka osób zostaje rannych. Na miejsce zostają skierowane służby, które już wiedzą, że maja do czynienia z tzw. „aktywnym strzelcem”. Zadaniem policyjnych kontrterrorystów było w pierwszej kolejności obezwładnienie i zatrzymanie napastników ukrywających się w pomieszczeniach.

Po zatrzymaniu rozpoczęła się akcja ewakuacyjna znajdujących się w budynku osób. Kilkuosobowa grupa pracowników została bezpiecznie wyprowadzona na zewnątrz. Podczas sprawdzania pomieszczeń okazało się, że w jednym z nich została ujawniona nieznana paczka, której zawartość może stanowić zagrożenie. Do sprawdzenia został skierowany robot pirotechniczny.

Kolejnym przećwiczonym elementem było zatrzymanie dwóch niebezpiecznych przestępców w różnych miejscach, którzy uciekali samochodami.  

Scenariusz kolejnego dnia zakładał obezwładnienie i zatrzymania niebezpiecznego przestępcy, który uprowadził autobus wraz z pasażerami. Po ewakuacji, podobnie jak w pierwszym dniu szkolenia, w autobusie ujawniono niebezpieczny ładunek, który został zneutralizowany przez policyjnego pirotechnika.  

Chociaż zdarzenia były tylko ćwiczeniami symulującymi realne wydarzenia, policjanci i żołnierze oraz pracownicy firmy podeszli do ćwiczeń bardzo poważnie. W ten sposób funkcjonariusze mogli przećwiczyć współdziałanie i usprawnienie procedur współdziałania służb w przypadku wystąpienia szczególnych sytuacji kryzysowych. 
Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów