Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 10 czerwca 2023 03:12
Reklama

Naukowcy wyjaśniają przyczyny rzadkiego tworzenia się zakrzepów po szczepionkach na Covid-19

Naukowcy wyjaśniają przyczyny rzadkiego tworzenia się zakrzepów po szczepionkach na Covid-19
szczepionki a zakrzepica
Według niemieckich naukowców poważne zakrzepy krwi powstają z powodu wektorów adenowirusa, przenikających do jąder komórkowych. Tam mogą zostać błędnie odczytane, wywołując rzadkie schorzenia.

Powyższe wyjaśnienie wciąż jest tylko hipotezą, niepotwierdzoną jeszcze badaniami przez innych naukowców. Na temat związku między szczepionkami a tworzeniem się zakrzepów jest już kilka teorii.

Badacze z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie twierdzą, że problem wywołują tylko szczepionki wektorowe, w jakich adenowirusy są nośnikami białka kolca (białka S) powodującego reakcję immunologiczną. Wśród preparatów zatwierdzonych w UE są to szczepionki Astra Zeneca i Jonson & Jonson.

Niektóre adenowirusy przedostają się do jąder komórkowych. Tam pewne instrukcje wytwarzania białek koronawirusa mogą zostać nieprawidłowo odczytane, co znowu może być powodem występowania zaburzeń krzepnięcia krwi. Takie wyjaśnienie znalazło się w niezrecenzowanym jeszcze artykule naukowym, opublikowanym na portalu Research Square.

W tym samym artykule badacze dodali, że szczepionki na bazie mRNA (w UE są to szczepionki Pfizer/BioNTech/Moderna) powinny być bezpieczne i że wiedzą jak należy zmodyfikować szczepionki wektorowe, żeby i one się takie stały.

Źródło: pap.pl

Oceń

Komentarze
Reklama