Na Podkarpaciu powstanie inwestycja strategiczna z punktu widzenia całego regionu. Trzy podmioty - Polskie Sieci Elektroenergetyczne, PGE Dystrybucja i Gmina Jarosław podpisały list intencyjny w tej sprawie.
List intencyjny został podpisany w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Jego celem jest rozwój infrastruktury elektroenergetycznej i umożliwienie nawiązania współpracy transgranicznej w zakresie przesyłu energii
Strony podpisanego listu deklarują realizację projektów w zakresie rozwoju infrastruktury elektroenergetycznej. W ramach porozumienia ma powstać nowa stacja najwyższych napięć (400/110 kV) Jarosław wraz z wprowadzeniem do niej linii Rzeszów – Chmielnicka oraz infrastruktura towarzysząca operatora systemu dystrybucyjnego – PGE Dystrybucja.
- Wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne. Polskie spółki zdecydowały się na podjęcie działań w kierunku realizacji inwestycji na terenie naszego województwa w gminie Jarosław. Jest to stacja, która będzie miała bardzo ważne znaczenie dla zabezpieczenia dostaw energii elektrycznej, także dla mieszkańców naszego regionu, szczególnie części wschodniej oraz południowej - powiedziała wojewoda Ewa Leniart.
Potrzeby inwestycyjne niezbędne do poprawy pewności zasilania odbiorców energii elektrycznej na Podkarpaciu zostały określone w trakcie procesu koordynacji rozwoju sieci przesyłowej i dystrybucyjnej.
W ich przygotowaniu udział brali m.in. eksperci z PSE oraz PGE Dystrybucja, a także władze samorządu Województwa Podkarpackiego.
- To pierwsza tego typu inicjatywa realizowana we współpracy PGE Dystrybucja i PSE na Podkarpaciu. Jej znaczenie jest niezwykle istotne, bowiem przyczyni się do poprawy pewności zasilania również na poziomie transgranicznym. Obecna sytuacja geopolityczna i kryzys na rynkach paliw pokazuje jak ważne jest zróżnicowanie źródeł dostaw energii do krajowego systemu dystrybucji. Zarówno dywersyfikacja dostaw, jak i modernizacja sieci to konieczne i ambitne zadania, które są jednym z priorytetów spółek energetycznych - stwierdził prezes Zarządu PGE Dystrybucja Jarosław Kwasek.
Możliwa lokalizacja stacji elektroenergetycznej 400/110 kV Jarosław zostanie określona na etapie sporządzania studium wykonalności. Przed jej wyborem przeanalizowane zostaną wszelkie uwarunkowania techniczne, planistyczne, społeczne, ekonomiczne i środowiskowe. Kolejnym etapem realizacji inwestycji będzie pozyskanie wymaganych zgód i decyzji administracyjnych.
- Z dużą satysfakcją przyjmuję decyzję o uruchomieniu inwestycji, które poprawią pewność zasilania odbiorców energii elektrycznej województwa podkarpackiego. Są one istotne także dla pewności zasilania terenów inwestycyjnych, czyli potencjalnych nowych miejsc pracy na terenie gminy - powiedziała Elżbieta Grunt, wójt gminy Jarosław.
RZESZÓW INFO
- Światowy Dzień Sybiraka. Pamięć o niezłomnych Polakach
- Straż Graniczna udaremniła próbę przerzutu przez Bieszczady
- System kaucyjny w Polsce będzie obowiązywać już od października tego roku
- Tarnobrzeska dzielnicowa w łóżku z kibolem? Policjantka usłyszała zarzuty
- Dramat w Baligrodzie! Policjant zastrzelił się przed posterunkiem!
- Wpadka dealera w Rzeszowie. Zaoferował narkotyki policjantowi po służbie
- Ukraińscy maszyniści w lokomotywie przemycali młodych ludzi do Polski
- Napaść Sowietów na Polskę – Rzeszów upamiętnił wydarzenia sprzed 86 laty [ZDJĘCIA]
- W Rzeszowie zatrzymano inspektora ITD i czterech Ukraińców. Są podejrzani o korupcję
- Z frytkami w Medyce i „czystym sumieniem” w Kijowie. Książę Harry w tajnej misji wsparcia ukraińskich weteranów
- Bezpardonowa kradzież Audi. Skradzione w Łańcucie auto odnaleziono w Bratkowicach
- Przez Podkarpacie przeleciał wyjątkowy samolot AN-70 ukraińskich sił powietrznych
- Tragiczny wypadek w Kurzynie Małej. Zginął 24-letni kierowca, pięć osób rannych
- Poważny wypadek w Kamieniu. Pięcioro nastolatków w szpitalu
- Tragedia przed domem weselnym w Brzózie Królewskiej. Nie żyje 36-latek
- Jak odróżnić alarm powietrzny od syreny strażackiej? Kluczowe informacje dla twojego bezpieczeństwa
- Alert powietrzny w Polsce! Wojskowe lotnictwo operuje w przestrzeni powietrznej przy granicy z Ukrainą!
- W Sędziszowie Małopolskim wkrótce ruszy wielka fabryka dronów i systemów antydronowych
- Szokujące ustalenia niemieckich mediów. Pięć rosyjskich dronów miało lecieć na lotnisko Rzeszów-Jasionka!
- Pędził z prędkością blisko 200 km/h, bo spieszył się na sprawdzian z matematyki
- Drony nad głową? Nie panikuj! Poradnik, jak przetrwać atak
- Rosyjskie drony nad Polską. Służby w gotowości, po konferencji z Wojewodą
- Służby w podwyższonej gotowości, apel o spokój i ostrożność przy znalezieniu szczątków dronów
- Rosyjskie drony nad Polską! Zamknięte lotnisko w Jasionce, alert RCB i WOT w gotowości
- Dramatyczny pożar szeregówek na ul. K. Wojtyły. Zarzuty dla jednej osoby!
- Brutalny atak na 20-latka. Został uderzony szklaną butelką w twarz!
- O krok od tragedii!! Ratownicy Bieszczadzkiego WOPR uratowali trzech mężczyzn na materacach
- Tragiczny wypadek na S19 w Jeżowem. Nie żyją dwie osoby, trzy trafiły do szpitali
- Poranny pożar dachu budynku mieszkalnego [ZDJĘCIA]
- Alert burzowy dla Podkarpacia! Możliwe silne burze w piątek
- Rzeszów Główny otwarty po modernizacji. Dworzec staje się bramą do Podkarpacia i centrum kultury
- Brutalny atak wilków w Brzezowej. Byk zagryziony w turystycznym miejscu
- Nie żyje młoda kobieta. Policja o wypadku w Czekaju
- Tragiczny wypadek na Podkarpaciu. Zginęła pasażerka, kierująca w szpitalu
- Fatalny koniec lata! 22-latek utonął w zalewie Podwolina
- W obronie ikony Rzeszowa. Społecznicy i władze apelują o ochronę Pomnika Czynu Rewolucyjnego
- Policjanci uratowali 82-letnią kobietę z płonącego domu. W ostatniej chwili...
- Dwa nowe fotoradary w Rzeszowie jeszcze w tym roku. Staną na Krakowskiej i Sikorskiego
- Byliśmy na Westerplatte. Prezydent Nawrocki wezwał Niemcy do reparacji [NASZE ZDJĘCIA]
- Oburzona internautka pomyliła malowanie pasów w Rzeszowie z flagą Ukrainy [WIDEO]
- Fatalne zderzenie nastoletnich rowerzystów. 11-latek trafił LPR do szpitala w Rzeszowie
- Caritas Rzeszów wspiera uczniów. Ponad 1300 dzieci z „Tornistrem pełnym uśmiechu” [FOTO]
- Tragedia w Bratkowicach. Nie żyje motocyklista
- 69-letnia kobieta zmarła nagle przed dworcem PKP
- Wypadek w Sędziszowie Młp. Motocyklista ranny po zderzeniu z samochodem [ZDJĘCIA]
- Huk nad Rzeszowem. Wojsko poderwało myśliwce
- Nagła śmierć 70-latki w Millenium Hall w Rzeszowie. Służby wyjaśniają okoliczności zdarzenia
- Rzeszów: 65-letni napastnik zatrzymany po ataku na mężczyznę broniącego kobietę przed agresją
- W Rzeszowie odbył się Międzykulturowy Festiwal w Dniu Niepodległości Ukrainy [ZDJĘCIA]
- Dramatyczny pożar w Rzeszowie. Cztery osoby w szpitalu po nocnym koszmarze
Napisz komentarz
Komentarze