Od początku roku liczba interwencji strażaków, która dotyczy wypalania traw jest bardzo wysoka. Państwowa Straż Pożarna alarmowała, że ze względu suszy wzrastało ryzyko występowania pożarów. Do 25 marca wg. danych PSP interweniowano nawet 20 tysięcy razy. Ale bilans cały czas rośnie.
Bilans wypalania traw cały czas rośnie
Warto zaznaczyć, że bilans działań strażaków związanych z pożarami cały czas rośnie. Niestety, wszystko związane jest z suszą i brakiem opadów w Polsce. Państwowa Straż Pożarna wielokrotnie apelowała, by nie wypalać traw. 6 maja 2022 roku Nadleśnictwo Głogów Małopolski opublikowało m.in zdjęcia z pożaru lasu w Turzy.
Jak wynika z map sporządzonych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w piątek tylko lokalnie na krańcach północno-wschodnich oraz południowo-wschodnich zagrożenie pożarowe jest niskie bądź bardzo niskie. W głębi kraju szacowane jest ono przeważnie jako wysokie i bardzo wysokie, a lokalnie na środkowym wschodzie oraz zachodzie wręcz na ekstremalnie wysokie.
Pogoda na najbliższe dni- upały i brak deszczu.
W całej Polsce nie należy spodziewać się deszczy. Prognozuje się, że w niektórych częściach Polski popada, ale tylko lokalnie. Szczególnie wysokie zagrożenie pożarowe występuje w centralnej Polsce tj. Mazowsze i Lubelszczyzna. W miarę stabilna sytuacja jest na Suwalszczyźnie i w Bieszczadach.
Następny weekend będzie więc niezwykle istotny. Wydaje się, że najwcześniej o zmianach można mówić dopiero w drugiej połowie maja.

Należy pamiętać przy tym, że nie należy podpalać traw, palić ognisk w lasach. Nie zostawiać niedopałków papierosów. Dziś pożar może spowodować, nawet szklana butelka w lesie.
Napisz komentarz
Komentarze