W wyniku dynamicznych działań służb zabezpieczono imponującą ilość nielegalnego towaru: ponad tonę suszu i krajanki tytoniowej, ponad 422 tysiące sztuk papierosów oraz specjalistyczne maszyny służące do produkcji nielegalnych wyrobów tytoniowych. Zatrzymano łącznie osiem osób, które miały bezpośredni związek z przestępczym procederem.
Rozbicie tej zorganizowanej struktury to efekt ścisłej współpracy funkcjonariuszy Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu oraz Wydziału w Tarnobrzegu Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji. Śledztwo wykazało, że grupa zajmowała się nielegalnym nabywaniem liści tytoniu, ich przerobem na krajankę oraz dalszą dystrybucją na terenie całego kraju. W ramach swojej przestępczej działalności, gang produkował również nielegalne papierosy, uczyniwszy z tego stałe źródło dochodu.
Podczas wspólnej operacji, która objęła województwa małopolskie, świętokrzyskie i łódzkie, funkcjonariusze podkarpackiej KAS i CBŚP, przy wsparciu kolegów z małopolskiej i świętokrzyskiej KAS, przeprowadzili skoordynowane przeszukania w 22 różnych lokalizacjach. W ich wyniku zatrzymano ośmiu obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, którzy brali aktywny udział w nielegalnym biznesie.
Oprócz ogromnych ilości tytoniu i papierosów, służby zabezpieczyły także 30 tysięcy gilz papierosowych, 354 litry wódki, 456 litrów płynu o zapachu alkoholu oraz szereg urządzeń niezbędnych do produkcji i dystrybucji nielegalnych wyrobów. Wśród zabezpieczonego sprzętu znajdowały się m.in. maszyny do nabijania i pakowania papierosów, foliarki, maszynki do cięcia suszu tytoniowego, waga, rozdrabniacze oraz urządzenie do mieszania tytoniu. Zabezpieczono również dwa samochody typu bus, które służyły do transportu nielegalnego towaru.
Wstępne szacunki wskazują, że wartość uszczupleń podatkowych związanych z zabezpieczonym towarem wynosi aż 1,6 miliona złotych, co obrazuje skalę przestępczej działalności grupy.
Wobec pięciu zatrzymanych mężczyzn, sąd zastosował tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy, co świadczy o poważnym charakterze zarzutów. Wobec trzech kolejnych osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze. Sześciu osobom przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, natomiast dwie osoby usłyszały zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych przeciwko obowiązkom podatkowym. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono siedem pojazdów oraz gotówkę w wysokości 17,4 tysiąca złotych.
Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, powierzając jego realizację m.in. Podkarpackiemu Urzędowi Celno-Skarbowemu w Przemyślu. Służby nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie, co sugeruje, że śledztwo może mieć charakter rozwojowy.
Napisz komentarz
Komentarze