Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 17 maja 2025 04:16
WAŻNE
Reklama Drukarnia Rzeszów

Cisza to cisza. Za like na Facebooku grozi surowa kara

Podziel się
Oceń

Nadchodzące wybory prezydenckie w Polsce, zaplanowane na niedzielę, stawiają przed obywatelami i mediami wyjątkowe wyzwanie: przestrzeganie ciszy wyborczej. Od północy z piątku na sobotę, aż do zamknięcia lokali wyborczych w niedzielę o godzinie 21:00, kraj pogrąży się w prawnie usankcjonowanym milczeniu. Każdy dźwięk, każdy obraz, każde słowo mogące wpłynąć na decyzje wyborców, zostaną poddane surowej ocenie.

Cisza wyborcza, rozpoczynająca się na 24 godziny przed otwarciem urn, to czas, gdy wszelka forma agitacji, zarówno tradycyjna, jak i cyfrowa, staje się zakazana. Nie wolno zwoływać wieców, organizować pochodów, wygłaszać przemówień, ani rozpowszechniać materiałów wyborczych. Nawet w przestrzeni internetowej, gdzie granice są często zatarte, obowiązuje bezwzględny zakaz agitacji.

Nie lajkuj - grozi wysoka kara!

Wyjątek stanowią plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy, które mogą pozostać na swoim miejscu. Jednak pojazdy oklejone plakatami wyborczymi muszą pozostać nieruchome. Co więcej, zachęcanie do udziału w wyborach jest dozwolone, o ile nie zawiera bezpośrednich odniesień do konkretnych kandydatów.

Lokale wyborcze stają się oazami neutralności, gdzie eksponowanie symboli, obrazów czy napisów związanych z kandydatami jest surowo zabronione. Równocześnie, publikacja wyników sondaży, zarówno tych przedwyborczych, jak i tych przeprowadzanych w dniu głosowania, jest surowo zakazana. Państwowa Komisja Wyborcza uprzedza także, że lajkowanie postów kandydatów na prezydenta i innych materiałów wyborczych na Facebooku podczas ciszy wyborczej jest jej złamaniem.

Kolosalne kary

Konsekwencje naruszenia ciszy wyborczej są dotkliwe. Za złamanie zakazu agitacji grozi wysoka grzywna. Publikacja sondaży w czasie ciszy wyborczej może skutkować karą od 500 tysięcy do 1 miliona złotych.

Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) podkreśla, że interpretacja, czy dane działanie stanowi naruszenie ciszy wyborczej, leży w gestii organów ścigania i sądów. Każdy obywatel, który zauważy naruszenie, powinien zgłosić to bezpośrednio na policję. 

W niedzielę, między godziną 7:00 a 21:00, obywatele Polski zdecydują o przyszłości kraju, oddając swoje głosy w ciszy, która ma zagwarantować uczciwość i spokój procesu wyborczego. Ewentualne przedłużenie głosowania, spowodowane nadzwyczajnymi okolicznościami, może przesunąć granicę ciszy wyborczej.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama