Strojny zwraca uwagę na niedawną debatę prezydencką, podczas której kandydaci podkreślali rolę obywateli w kontrolowaniu władzy.
Polityczne kampanijne slogany inspiracją dla referendum?
- Podczas poniedziałkowej debaty prezydenckiej zwróciłem uwagę na wypowiedzi kilku kandydatów, w których podkreślono rolę obywateli i ich prawo (być może nawet obowiązek) do odwoływania polityków, którzy nie działają dla dobra wspólnego – pisze w mediach społecznościowych Jacek Strojny.
Równocześnie, na arenie lokalnej, miały miejsce próby odwołania prezydentów Wrocławia i Zabrza.
- W ostatnich tygodniach podjęto próbę odwołania prezydenta Wrocławia (nieskuteczną) oraz Zabrza (skuteczną) – przypomina wiceprzewodniczący Rady Miasta.
WEŹ UDZIAŁ W NASZEJ ANKIECIE:
Zabrze a Rzeszów
Porównując sytuację w Zabrzu z Rzeszowem, Strojny wyraża swoje zaniepokojenie.
- Przyglądnąłem się uzasadnieniu do odwołania Pani Prezydent w Zabrzu i szczerze mówiąc gdy porównuję ją z Rzeszowem, to nie ma porównania. W Rzeszowie mamy Bizancjum, olbrzymie koszty wyjazdów zagranicznych, hoteli, restauracji, zatrudnienie 4 zastępcy oraz pełnomocników z pominięciem zapisów ustawowych, nieracjonalne wydatkowanie środków publicznych, niejasna dystrybucja środków, a przede wszystkim... inercja, brak decyzyjności, bezwład instytucji. Przykładów można mnożyć – wylicza Strojny.
Jak pisze OKO Press w tym ponad 150 tysięcznym mieście "od 2006 roku rządziła miejscowa działaczka Małgorzata Mańka-Szulik wraz ze swoim klubem Skuteczni dla Zabrza. Stabilizacja, jaką przywróciła miastu po chaotycznych rządach poprzedników, zapewniła jej początkowo popularność, dzięki której w pierwszej turze zdobywała reelekcję w 2010 i 2014 roku. Jednak z biegiem czasu prezydentka była coraz bardziej krytykowana za rosnące zadłużenie Zabrza, sposób zarządzania i angażowanie miasta w utrzymywanie i spłatę długów klubu piłkarskiego Górnik, którego Zabrze stało się właścicielem".
- Pod koniec 2024 r. lokalny samorząd pozyskał 354 mln zł pożyczki z Ministerstwa Finansów. Odwołana prezydentka zaznaczyła, że wprowadzenie programu postępowania ostrożnościowego miało być "lekarstwem na chorobę", którą jej zdaniem jest fatalna sytuacja finansowa miasta - pisze TVN24. To jednak nie spodobało się inicjatorom referendum. W niedzielę prezydentkę Małgorzatę Mańkę-Szulik odwołano z zajmowanego stanowiska.
WEŹ UDZIAŁ W NASZEJ ANKIECIE:
Jacek Strojny: Upadł kierunek rozwoju miasta przez Fijołka
Wiceprzewodniczący Rady Miasta zdaje sobie sprawę z konsekwencji ewentualnego referendum.
- Odwołanie prezydenta to oczywiście pewna destabilizacja polityki lokalnej oraz przedterminowe wybory. Z drugiej strony, już przegrywamy konkurencję z Lublinem. Upadł kierunek rozwoju, na którym Fijołek prowadził narrację oparty na stabilnej obecności wojsk amerykańskich pod Rzeszowem (tym uzasadniano m.in. budowę aquaparku). Do tego rozkład instytucji miejskich, marnowanie pieniędzy publicznych. Rok temu w kampanii mówiliśmy o domykaniu się 5 minut szans dla Rzeszowa. Ten czas już minął. Pozostaje zatem pytanie, czy po 4 latach "będzie co zbierać" – twierdzi Strojny.
Szef Razem Dla Rzeszowa wskazuje również na potencjalnych kandydatów na stanowisko prezydenta.
- Uważam, jednak że zarówno Marcin Deręgowski Wiceprezydent Rzeszowa jak Grzegorz Wrona, Zastępca Prezydenta Rzeszowa są całkiem obiecującymi kandydatami. Takich przynajmniej kilku z całą pewnością ma Stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa. Również po stronie Prawa i Sprawiedliwości widzę przynajmniej dwie osoby, które mogłyby z powodzeniem zarządzać miastem – podkreśla.
Przypomnijmy, że w ostatnich wyborach samorządowych Konrad Fijołek w drugiej turze pokonał kandydata PiS Waldemara Szumnego 54,90 proc. do 45,10 proc.
Natomiast Jacek Strojny o włos przegrał udział w decydującym starciu o prezydenturę w pierwszej turze, gdzie otrzymał 20,61 proc. głosów. Od wejścia do drugiej tury dzieliło go około 2500 głosów.
Konrad Fijołek w rozmowie z Rzeszów Info: moją obroną są ogromne inwestycje
- Pan Strojny nie potrafi poprowadzić sprawnie nawet sesji Rady Miasta i teraz próbuje zaszkodzić całemu miastu. Jesteśmy w trakcie realizacji największych inwestycji w historii miasta: Wisłokostrada za 200 mln, połączenie Warszawska - Krakowską 250 mln, Stadion za 200 mln, oczyszczalnia za 250 mln i zabieramy się za realizację unijnego projektu transportowego za blisko pół miliarda i wiele innych - mówi w rozmowie z Rzeszów Info prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.
- Przybywa mieszkańców miasta i miejsc pracy, miasto rozwija się dynamicznie. Pan Strojny, który sromotnie przegrał wybory teraz chciałby te wszystkie ważne dla miasta rzeczy zniszczyć - twierdzi prezydent i zadaje pytanie retoryczne: "Co pan radny Strojny zrobił dla miasta w ciągu tego nieco ponad roku od wyborców?".
WEŹ UDZIAŁ W NASZEJ ANKIECIE:
Jak rozpocząć inicjatywę referendalną i kiedy referendum jest ważne?
Przepisy prawa stanowią, że z inicjatywą przeprowadzenia referendum na wniosek mieszkańców jednostki samorządu terytorialnego wystąpić może:
- grupa co najmniej 15 obywateli, którym przysługuje prawo wybierania do organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego, a w odniesieniu do referendum gminnego – także pięciu obywateli, którym przysługuje prawo wybierania do rady gminy;
- statutowa struktura terenowa partii politycznej działająca w danej jednostce samorządu terytorialnego;
- organizacja społeczna posiadająca osobowość prawną, której statutowym terenem działania jest co najmniej obszar danej jednostki samorządu terytorialnego.
Referendum jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania, jednakże referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest ważne w przypadku, gdy udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu. W drugiej turze wyborów prezydenckich w Rzeszowie wzięło udział 51,13 proc. uprawnionych do głosowania - czyli 76 043 wyborców. Aby zatem ewentualne referendum o odwołaniu Konrada Fijołka było ważne, musi wziąć w nim udział 45 626 wyborców.
Dyskusja o ewentualnym referendum otwiera ważny dialog o kondycji Rzeszowa i przyszłości miasta.
WEŹ UDZIAŁ W NASZEJ ANKIECIE:
Napisz komentarz
Komentarze