Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 12 maja 2025 20:38
WAŻNE
Reklama

Wybory Prezydenta Polski. Ostatni tydzień kampanii. Co musisz wiedzieć i co nas czeka?

Podziel się
Oceń

Przed nami decydujące dni kampanii prezydenckiej. Już w niedzielę, 18 maja, Polki i Polacy udadzą się do urn, by wybrać głowę państwa na najbliższe pięć lat. Zanim jednak to nastąpi, czeka nas jeszcze kilka ważnych wydarzeń — w tym ostatnia debata kandydatów na prezydenta RP, a także kluczowe daty w kalendarzu wyborczym.
Wybory Prezydenta Polski. Ostatni tydzień kampanii. Co musisz wiedzieć i co nas czeka?

Autor: Filip Łagowski/Rzeszów Info

Debata prezydencka — dziś wieczorem

W poniedziałek, 12 maja o godzinie 20:00, rozpocznie się ostatnia debata prezydencka przed wyborami. Wydarzenie odbędzie się w siedzibie Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza 17 w Warszawie. Wezmą w nim udział wszyscy zarejestrowani kandydaci — łącznie 13 osób, w tym m.in. Artur Bartoszewicz, Magdalena Biejat, Grzegorz Braun, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Maciej Maciak, Sławomir Mentzen, Karol Nawrocki, Joanna Senyszyn, Krzysztof Stanowski, Rafał Trzaskowski, Marek Woch oraz Adrian Zandberg.

Debata potrwa około 150 minut i będzie podzielona na bloki tematyczne. Pytania zadawać będą nie tylko dziennikarze – Dorota Wysocka-Schnepf (TVP), Radomir Wit (TVN) i Piotr Witwicki (Polsat) – ale również sami kandydaci. Organizatorzy wprowadzili także zakaz korzystania z telefonów i innych urządzeń elektronicznych przez uczestników debaty.

To ostatnia szansa, by kandydaci przekonali niezdecydowanych wyborców do swojego programu.

Kandydaci walczą o głosy — Nawrocki w Rzeszowie

Ostatni tydzień to czas intensywnych spotkań z wyborcami w całym kraju. Przykładem jest Karol Nawrocki, kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, który w ubiegły czwartek odwiedził Rzeszów.

Podczas spotkania ostro skrytykował premiera Donalda Tuska za jego postawę wobec kwestii reparacji wojennych od Niemiec, nawiązując do środowego spotkania premiera z kanclerzem Friedrichem Merzem w Warszawie. Wydarzenie przyciągnęło uwagę lokalnych mieszkańców i mediów.

Kalendarz wyborczy — ważne terminy

Zanim dojdzie do głosowania, warto pamiętać o kilku kluczowych terminach:

  • Do 13 maja 2025 r.
    Wyborcy przebywający za granicą mogą składać wnioski o ujęcie ich w spisie wyborców w obwodach głosowania za granicą. Dotyczy to również osób przebywających na polskich statkach morskich.
  • Do 15 maja 2025 r.
    Gminy muszą poinformować osoby z niepełnosprawnością oraz seniorów (60+), którzy zgłosili chęć skorzystania z transportu do lokalu wyborczego, o godzinie jego realizacji.
  • 16 maja 2025 r. o godz. 24:00
    Zakończy się oficjalnie kampania wyborcza. Od tej chwili do zakończenia głosowania obowiązuje cisza wyborcza.
  • 18 maja 2025 r. (niedziela)
    W godzinach 7:00 – 21:00 odbędzie się głosowanie w lokalach wyborczych w całym kraju i za granicą.

To Twój głos się liczy!

Wybory prezydenckie to jeden z najważniejszych momentów w demokratycznym życiu kraju. Bez względu na poglądy — warto wziąć udział w głosowaniu i zdecydować, kto przez najbliższe lata będzie reprezentować Polskę na arenie krajowej i międzynarodowej.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama