Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 11 lipca 2025 16:53
WAŻNE
Reklama

Studencka siatka przestępcza legalizowała pobyt obcokrajowców w Rzeszowie. Akt oskarżenia w sądzie

Podziel się
Oceń

Do Sądu Okręgowego w Rzeszowie trafił akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, w której skład wchodzili między innymi studenci jednej z rzeszowskich uczelni wyższych. Cudzoziemcy stworzyli wyrafinowany mechanizm "pożyczek", który umożliwiał innym obcokrajowcom legalizację pobytu w Polsce. Lider procederu usłyszał aż 113 zarzutów.
Studencka siatka przestępcza legalizowała pobyt obcokrajowców w Rzeszowie. Akt oskarżenia w sądzie

Źródło: BiOSG

Blisko roczne śledztwo, prowadzone przez funkcjonariuszy grupy operacyjno-śledczej Placówki Straży Granicznej w Rzeszowie-Jasionce pod nadzorem Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów, ujawniło działalność siatki przestępczej złożonej z siedmiu obywateli Republiki Kazachstanu i jednego obywatela Republiki Białorusi.

Mechanizm działania grupy opierał się na świadczeniu "usługi pożyczek" na kwoty od 30 do 50 tysięcy złotych. Klientami byli głównie obcokrajowcy narodowości kazachskiej z krajów byłego Związku Radzieckiego oraz obywatele państw afrykańskich, takich jak Etiopia, Kenia i Zimbabwe, a także osoby pochodzące z tak odległych miejsc jak Papua Nowa Gwinea. Pożyczone środki miały stanowić pozorne zabezpieczenie pokrycia kosztów utrzymania, co było niezbędne do uzyskania w Polsce zezwoleń na pobyt czasowy w celu kształcenia. Zagraniczni studenci, wnioskując o kartę pobytu, celowo wprowadzali w błąd urzędników wojewódzkich, poświadczając nieprawdę w składanych dokumentach.

Pieniądze, po spełnieniu swojej "legalizacyjnej" funkcji, były zwracane członkom grupy jeszcze tego samego dnia lub w ciągu kilku następnych, oczywiście wraz z pobieraną "prowizją".

W toku śledztwa zatrzymano łącznie 23 cudzoziemców na terenie województw podkarpackiego, małopolskiego i mazowieckiego, którzy w ten sposób bezprawnie uzyskali tytuły pobytowe. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty poświadczenia nieprawdy i wyłudzenia dokumentów. Podczas przesłuchań w charakterze podejrzanych, obcokrajowcy przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli obszerne wyjaśnienia. Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego.

Zebrany obszerny materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie łącznie 213 zarzutów ośmiu cudzoziemcom podejrzanym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. "Rekordzista", obywatel Kazachstanu, usłyszał aż 113 zarzuty. Jednemu z podejrzanych postawiono zarzut kierowania grupą. Zatrzymano Kazachów i Białorusina w wieku od 20 do 23 lat, z którymi przeprowadzono czynności procesowe z udziałem prokuratora. Wobec trojga podejrzanych, Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował najsurowszy środek zapobiegawczy – tymczasowe aresztowanie. Pozostali członkowie grupy zostali objęci innymi, łagodniejszymi środkami zapobiegawczymi.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów