Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kolejny cel Politechniki Rzeszowskiej: cyfrowe metody badania wad kręgosłupa

Kolejny cel Politechniki Rzeszowskiej: cyfrowe metody badania wad kręgosłupa
iABoNM1MNe09mBEQgWE4AUwdfRHx4QFlbXg,dsc_2217-ink (1)
Pandemia spowodowała, że wielu uczniów i studentów musiało przenieść się na naukę zdalną i zostać w domu. Spowodowało to wiele skutków ubocznych, m.in. wady kręgosłupa, które są coraz powszechniejsze wśród dzieci i dorosłych. W odpowiedzi na rosnące problemy, naukowcy Politechniki Rzeszowskiej pracują nad stworzeniem urządzenia do cyfrowej diagnostyki wad kręgosłupa.

Celem projektu jest stworzenie zintegrowanego urządzenia do prowadzenia cyfrowej diagnostyki wad kręgosłupa. Naukowcy pracują nad prototypem urządzenia diagnostycznego przy wsparciu finansowym Podkarpackiego Centrum Innowacji.

- Tym obszarem badań interesujemy się już od jakiegoś czasu, znacznie wcześniej niż wybuch pandemii. Do zajęcia się tym zagadnieniem skłoniło nas opracowanie algorytmu, który pozwalał przetwarzać dane z czujników AHRS/IMU bezpośrednio na położenie obiektu w przestrzeni. Algorytm okazał się na tyle  dokładny, że możliwe stało się zbudowanie narzędzi, które pozwalały badać nawet niewielkie zmiany położenia nadanego obiektu - mówił mgr inż. Michał Wroński.

Pierwsze zastosowania trafiły do projektów związanych z inteligentną odzieżą, które toczą się niezależnie od grantów PCI. Jest to niestety bardziej gadżet niż poważna aplikacja, stąd pomysł , aby za pomocą opracowanych metod rozwiązać jakiś problem społeczny. Obecne badania prowadzone są za pomocą metod tradycyjnych - na podstawie zdjęcia pleców z zaznaczonymi markerami na skórze pozycjami kręgów. Takie zdjęcie następnie trafia do lekarza lub fizjoterapeuty, który dokonuje odpowiedniej diagnozy. Naukowcy stwierdzają, że w tego typu badaniach brakuje dokładności, do której oni sami są przyzwyczajeni. Cyfrowe metody badania kręgosłupa nie tylko dadzą możliwość prowadzenia diagnostyki w ruchu, ale także podczas wykonywania czynności życia codziennego.

- Tradycyjne metody badań nie pozwalają na takie pomiary. Otwierają one nam natomiast bardzo wiele możliwości, w szczególności prowadzenie stałego monitoringu w trakcie wykonywania przez pacjenta czynności życia codziennego. Sam jako informatyk spędzam dużo czasu przed komputerem i chciałem się dowiedzieć, jak w trakcie takich czynności zachowuje się kręgosłup badanej osoby. Wiedząc to, moglibyśmy w czasie rzeczywistym generować stosowne sugestie, nie tylko na zasadzie modnych kiedyś urządzeń elektronicznych, które dawały sygnał, gdy pacjent się garbił. Dziś możemy iść dużo dalej pokazać zainteresowanej osobie, jak wygląda w danej chwili jej kręgosłup i postawa na wizualizacji, zaznaczając obszary, które mogą być przyczyną późniejszych problemów. Mało tego, możemy taką informację przekazywać bezpośrednio rodzicowi czy personelowi szkoły prosto na urządzenie mobilne. Na jej podstawie można podjąć decyzję np. o zmianie wyposażenia domu czy klasy na takie, które będzie sprzyjało poprawie postawy – wyjaśnił mgr inż. Michał Wroński.

 

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów