Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 13 maja 2025 20:03
WAŻNE
Reklama

Znamy artystów 4. kolektywu Europejskiego Stadionu Kultury 2025!

Podziel się
Oceń

Do programu tegorocznej edycji Wschodu Kultury – Europejskiego Stadionu Kultury dołącza kolejny wyjątkowy duet muzyczny. O kim mowa?
Znamy artystów 4. kolektywu Europejskiego Stadionu Kultury 2025!

Źródło: Estrada Rzeszowska/Facebook

To spotkanie dwóch muzycznych światów, które łączy wrażliwość i potrzeba mówienia o tym, co istotne. Matylda/Łukasiewicz – duet o silnym przekazie i wyrazistej tożsamości – połączy siły z Yegorem Zabelovem, białoruskim mistrzem akordeonu i kompozytorem, który w swojej twórczości sięga po mieszankę awangardy, improwizacji i dźwięków neoklasycznych. 

Głos pokolenia i odwaga wyrażania emocji

Matylda/Łukasiewicz to projekt Matyldy Damięckiej – aktorki i ilustratorki – oraz Radka Łukasiewicza, znanego z zespołu Pustki i współpracy z takimi artystami jak Brodka, Artur Rojek czy Piotr Zioła. Ich muzyka powstaje z potrzeby komentowania rzeczywistości – wprost, ale z wyczuciem. Debiutancki utwór „Matka” szybko trafił na najważniejsze playlisty, a wydana w 2024 roku płyta przyniosła serię ponad 30 koncertów i występy m.in. na Open’er Festival i Męskim Graniu. Ich piosenki – „Mężczyźni”, „Nudny Rok” czy „Nie Stało Się Nic” – to połączenie mocnych tekstów, niebanalnych melodii i autentycznego głosu.

Brzmienie, które przekracza granice

Yegor Zabelov to artysta, który redefiniuje brzmienie akordeonu. Jego kompozycje wymykają się klasyfikacjom – łączą elementy muzyki współczesnej, improwizacji i dźwiękowych eksperymentów. Zabelov koncertował na wielu prestiżowych europejskich festiwalach, takich jak Eurosonic Noorderslag, Moers Jazz czy Tallinn Music Week, a w Polsce gościł m.in. na Ethno Porcie i Skrzyżowaniu Kultur. W 2022 roku otrzymał stypendium „Gaude Polonia” oraz stypendium kulturalne Miasta Gdańska. 

Rzeszów: miejsce spotkania i wspólnego brzmienia

W ramach jednego wieczoru na scenie spotykają się artyści z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego, tworząc kolektywy – duety artystyczne, które powstają specjalnie na tę okazję. Ich wspólne występy to coś więcej niż koncert – to dialog kultur, emocji i doświadczeń. Wydarzenie jest częścią finału Programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie UE i wyrazem jej kluczowych wartości: solidarności, otwartości, odwagi i twórczego myślenia. 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama