Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 10 czerwca 2023 03:24
Reklama

Zwięczycka 24 – azyl dla uchodźców

Zwięczycka 24 – azyl dla uchodźców
IMG_20220306_121723

W niedzielę odwiedziliśmy punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy, mieszczący się w prywatnym lokalu pani Magdy Mukomiełow, pod adresem Zwięczycka 24 w Rzeszowie.

Pani Magda wraz z małżonkiem praktycznie od momentu, kiedy zaczęła napływać do Rzeszowa pierwsza fala uchodźców, rozpoczęli działania mające na celu przystosowanie nieużywanego do tej pory budynku do funkcji mieszkalnych. Celem ich działań było udzielenie schronienia i opieki jak największej liczbie uchodźców. W całym budynku jest 60 miejsc dla dorosłych i ok 20 miejsc dla małych dzieci. Na dziś wykorzystywanych jest średnio 50-60 miejsc. Dla jednych jest to miejsce na dłużej, dla innych miejsce tymczasowego krótkiego pobytu, przed dalszym etapem tułaczki. Pani Magda gości u siebie głównie kobiety z dziećmi oraz starsze osoby.

 

 

Wypowiedź pani Lidii, pochodzącej z Buczacza na Ukrainie, która przybyła do Polski wraz z wnuczkiem Vladem i trafiła pod adres Zwięczycka 24.

 


Na miejscu, w ramach wolontariatu, wszelkiej pomocy uchodźcom udziela wielu ludzi dobrej woli. Jest też tłumaczka, psycholog. Co ważne, podopieczni, którzy znaleźli schronienie pod adresem Zwięczycka 24, nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów. Wszelkie koszty związane z funkcjonowaniem domu przy Zwięczyciej 24 pokrywane są z darów, które dostarczają okoliczni mieszkańcy. Koszty mediów pomogło pokryć Stowarzyszenie „Pod Skrzydłem Anioła”, które zakupiło 800 kg węgla i opłaciło koszty energii elektrycznej na miesiąc czasu. Obiady dla podopiecznych dostarczane są codziennie przez Koło Gospodyń Wiejskich z Zarzecza. Okoliczni mieszkańcy przynoszą ciasta, aby mieszkańcy domu przy Zwięczyckiej mogli się poczuć choć trochę, jak u siebie w domu.

 

Na dziś, aby to miejsce funkcjonowało w niezakłócony sposób oprócz pracy wolontariuszy potrzebne są:

  • artykuły higieniczne (szczotki/pasty do zębów, żele pod prysznic, maszynki do golenia, dezodoranty, szampony, mydła, chusteczki nawilżane, pampersy, kosmetyki do pielęgnacji dzieci etc.),
  • chemia gospodarcza/środki czystości (proszki i płyny do prania i płukania tkanin, płyny do naczyń, ręczniki papierowe),
  • żywność z długimi terminami ważności,
  • dresy i bielizna dla kobiet w różnych rozmiarach,
  • obuwie od rozmiaru 25 wzwyż. (w tym kapcie)

Organizatorzy pomocy proszą, aby nie przynosić używanych ubrań i butów.

Część darów, które są przynoszone przekazywana jest na granicę z Ukrainą.

Jeżeli chcecie pomóc utrzymać to niezwykłe miejsce, niosące pomoc ludziom w potrzebie, odwiedźcie adres Zwięczycka 24 w Rzeszowie.


 


IMG_20220306_122204
IMG_20220306_122204


Oceń

Komentarze
Tomasz 10.03.2022 13:16
Niedługo powstanie stowarzyszenie, które aktualnie zakłada pani Magda. Poinformujemy Państwa, jak już będzie możliwość dokonywania wpłat. Pozdrawiamy, redakcja Rzeszów Info
Gabriel K 10.03.2022 09:44
Ona to robi jako osoba fizyczna, więc musiałaby odprowadzać podatki od darowizn. Lepiej wysyłać paczki.
Joanna 10.03.2022 08:10
A moze byscie opublikowali numer konta bankowego aby zrobic przelew dla schroniska?
Reklama