Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Najlepsze filmy dla młodego widza już po raz dziewiąty w Rzeszowie! Nadchodzi Festiwal Kinolub!

9 czerwca 2024 r. startuje dziewiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Kinolub. Festiwal odbywa się w 5 miejscowościach na Podkarpaciu, a jego centrum jest w Rzeszowie. Tegoroczny repertuar będzie można zobaczyć w Wojewódzkim Domu Kultury, Kinie za Rogiem, Rzeszowskich Piwnicach oraz Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy. Wydarzenie potrwa do 16 czerwca, a udział w nim jest bezpłatny.
Najlepsze filmy dla młodego widza już po raz dziewiąty w Rzeszowie! Nadchodzi Festiwal Kinolub!

Źródło: pixabay

Najmłodszych zapraszamy na filmowe przygody z różnych stron świata, pełne radości, barw i magii kina. Na nieco starszych czekają filmy, które ukazują rówieśników walczących o realizację swoich marzeń i szukających swojej drogi. Dla młodzieży przygotowaliśmy historię o młodych dorosłych, poszukujących tożsamości, stających w obliczu trudnych wyborów.

Kinolub to najlepsze kino z całego świata dedykowane młodej widowni. Poprzednie edycje Festiwalu zgromadziły już ponad 50 tysięcy widzów. W tegorocznym programie znalazły się aż 64 filmy z 31 krajów. Wśród nich są historie pokazujące życie, pasje i marzenia dzieci z najdalszych zakątków świata - m.in. z Indii, Brazylii, Meksyku czy Libanu. To wartościowe i ambitne produkcje, których brakuje w tradycyjnym repertuarze kinowym czy telewizyjnym. Filmy wybrane przez selekcjonerów Festiwalu to zawsze intrygujący początek do dyskusji z młodzieżą i dziećmi na istotne tematy. To także tytuły, które docenione zostały na innych, międzynarodowych festiwalach kina młodego widza. Najlepsze filmy wybierze i nagrodzi jury profesjonalne, składające się z filmowców i ludzi kultury oraz jury dziecięce i młodzieżowe. Zwycięzców poznamy 16 czerwca.

PROGRAM SPECJALNY DLA RODZIN
Już kolejny raz organizatorzy Festiwalu ponownie przygotowali specjalne pokazy popołudniowe i weekendowe dedykowane rodzinom. Zapraszają na nie do Wojewódzkiego Domu Kultury, Rzeszowskich Piwnic i Kina za Rogiem. Szczegółowy harmonogram rodzinnych projekcji znajduję się poniżej oraz w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/1573179366588130 
 

Katalog z opisem filmów znajduje się tutaj: https://encr.pw/katalogkinolub. Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny, ale na projekcje w Wojewódzkim Domu Kultury i Kinie za Rogiem wymagane są wcześniejsze rezerwacje. Wstęp na pokazy w Rzeszowskich Piwnicach nie wymaga rezerwacji. Szczegółowy program wraz z systemem rezerwacji znajduje się na stronie https://kinolub.pl/rzeszow-2/ 

9 czerwca (niedziela)
11:00 CZAS PRÓBY - KRÓTKIE METRAŻE, 9+ (Rzeszowskie Piwnice)
12.30 MIMO TRUDNOŚCI - KRÓTKIE METRAŻE, 6+ (Rzeszowskie Piwnice)
13.30 DALEKO I BLISKO - KRÓTKIE METRAŻE, 13+ (Rzeszowskie Piwnice)
15:00 GRA MIEJSKA "OBRABKI NA TROPIE"  
17:30 RODZINA OBRABKÓW I SPRAWA GLINY i spotkanie z reżyserem, 9+ (WDK w Rzeszowie)

11 czerwca (wtorek)
16:30 Ż JAK ŻABA, 9+ (Kino za Rogiem)
17:00 PRZY RZECE, 11+ (WDK w Rzeszowie)

12 czerwca (środa)
17:00 Ż JAK ŻABA, 9+ (WDK w Rzeszowie)

13 czerwca (czwartek)
17:00 JAJKO CZY KURA, 11+ (WDK w Rzeszowie)

14 czerwca (piątek)
16:30 TEKA I TUTI: NOC W BIBLIOTECE, 6+ (Kino za Rogiem)
17:00 ZAĆMIENIE, 11+ (WDK w Rzeszowie)

15 czerwca (sobota)
11:00 ZAĆMIENIE, 11+ (Kino za Rogiem)
13:00 SCIANEL, 13+ (Kino za Rogiem)
15:00 MAX I DZIKA SIÓDEMKA, 9+ (WDK w Rzeszowie)
17:00 LARS JEST LOL, 11+ (WDK w Rzeszowie)

16 czerwca (niedziela)
11:00 KU PRZYGODZIE - KRÓTKIE METRAŻE, 4+ (Rzeszowskie Piwnice)
12:00 MIMO TRUDNOŚCI - KRÓTKIE METRAŻE, 9+ (Rzeszowskie Piwnice)
13:30 DALEKO I BLISKO - KRÓTKIE METRAŻE, 11+ (Rzeszowskie Piwnice)
15:00 JAJKO CZY KURA. 11+ (WDK w Rzeszowie)
17:00 ZA DUŻY NA BAJKI 2 i spotkanie z twórcami, 9+ (WDK w Rzeszowie) 

GRA MIEJSKA
Specjalnym wydarzeniem, które otworzy tegoroczny Festiwal będzie gra miejska „Obrabki na tropie”. Atrakcja dedykowana jest całym rodzinom i polegać będzie na kreatywnym rozwiązywaniu zadań, które będą prowadzić uczestników przez miasto po zeskanowaniu odpowiednich kodów QR. Dla drużyn, które wykonają wszystkie zadania czeka wielki finał i upominki. To świetna zabawa i ciekawe wyzwanie dla każdego! Zapisy na grę odbywają się przez formularz online na stronie: https://kinolub.pl/gra-miejska-rzeszow/ Gra inspirowana jest książkami Andersa Sparringa i Pera Gustavssona, na podstawie których powstał film „Rodzina Obrabków i sprawa Gliny”. Film premierowo zobaczyć będzie można zaraz po grze miejskiej (17.30 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie), a wydarzenie połączone będzie ze spotkaniem z reżyserem – Leifem Lindblomem.

EDYCJA ONLINE
Tegoroczna edycja Festiwalu Kinolub będzie dostępna także online! Filmy dostępne będą na platformie www.laboratoriumfilmowe.pl aż do 24 czerwca. Rejestracja i korzystanie z serwisu jest bezpłatne. Platforma Laboratorium Filmowe zapewnia dostęp do festiwalowych krótkometrażowych filmów, a ich oglądanie – indywidualne lub grupowe – możliwe jest bez wychodzenia z domu czy szkoły.

 

Festiwal odbywa się w tym roku również w Lubaczowie, Zatwarnicy, Jarosławiu , Jaśliskach. Organizatorami wydarzenia są Fundacja IKS, Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Festiwal dofinansowano ze środków Województwa Podkarpackiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Gminy Miasto Rzeszów. 

Wydarzenie posiada patronat Rzecznika Praw Dziecka i Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Patronami medialnym wydarzenia są: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Eska i CzasDzieci.pl.


Podziel się
Oceń

Komentarze