Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Spotkanie z Katarzyną Turaj-Kalińską w ramach cyklu „Frazy Osobiste”

„Polka w (zachodniej) Europie” – spotkanie z Katarzyną Turaj-Kalińską w ramach cyklu „Frazy Osobiste”. WiMBP zaprasza na autorskie spotkanie, które odbędzie się 21 maja 2024r., o godzinie 17:00 przy ul. Żeromskiego 2.
Spotkanie z Katarzyną Turaj-Kalińską w ramach cyklu „Frazy Osobiste”

Źródło: WiMBP w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie oraz redakcja kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza” zapraszają na spotkanie z cyklu „Frazy Osobiste”, którego gościem będzie Katarzyna Turaj-Kalińska, autorka książki „Wielki Brat Zachód”. Spotkanie poprowadzi dr Matylda Zatorska.

„Wielki Brat Zachód” gromadzi zapiski autorki z jej licznych pobytów w zachodniej Europy po roku 1989. Trudno je zakwalifikować gatunkowo - to reportaż, ale też rodzaj intelektualnego dziennika, którego prawzorem gatunkowym są drukowane w paryskiej „Kulturze” dzienniki Witolda Gombrowicza. Nie ma w tym porównaniu (wielkiej) przesady -Katarzyna Turaj-Kalińska drukowała swoje zapiski w rzeszowskiej „Frazie” kilkanaście lat, nim zdecydowała się na ich książkową publikację. W rezultacie powstała książka niełatwa do zakwalifikowania, o której randze artystycznej świadczy fakt jej promowania m.in. na Festiwalu Conrada w Krakowie. Czy ukazałaby się, gdyby nie regularna publikacja jej kolejnych fragmentów w rzeszowskiej „Frazie”? O te i inne okoliczności powstawania książki można będzie zapytać autorkę na spotkaniu w Rzeszowie.

Katarzyna Turaj-Kalińska - poetka, eseistka, nowelistka, autorka książek „Klasztor żeński” (1988), „Słabość” (1992), „Innocenty Białe Piórko” (2008), „Bracia Strach i inne opowiadania” (2009; Krakowska Książka Miesiąca), „Szept nad szeptami” (2016), „Wielki Brat Zachód” (2023). Laureatka kilkunastu ogólnopolskich konkursów literackich w dziedzinie poezji, prozy, dramatu i twórczości dla dzieci - wśród nich: im. Poświatowskiej, Grochowiaka, Żeromskiego, Tuwima. Eseje, opowiadania i wiersze drukowała w „Dekadzie Literackiej”, „Nowej Dekadzie Krakowskiej”, „Zadrze” i „Frazie”. W tłumaczeniach publikowana m.in. w czasopismach: „The Rialto”, „Verse” (Wielka Brytania), „Iton 77”, „Pseyfas”, „Gag” (Izrael).


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów