Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Nieodpłatna pomoc prawna dla mieszkańców powiatu rzeszowskiego

7 punktów nieodpłatnego doradztwa prawnego i poradnictwa obywatelskiego funkcjonuje w tym roku na terenie powiatu rzeszowskiego. Taka forma wsparcia dla osób potrzebujących fachowej pomocy prawnej, z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
  • Źródło: Powiat Rzeszowski
Nieodpłatna pomoc prawna dla mieszkańców powiatu rzeszowskiego

Źródło: pixabay.com

W powiecie rzeszowskim, podobnie jak w innych powiatach w całej Polsce, tego typu punkty funkcjonują od 2016 roku, gdy w  życie weszła ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. 

- Jest to realne i bardzo potrzebne wsparcie dla osób, których nie stać na prawników czy też doradców. Widać to na przykładzie stale rosnącej liczby wizyt w punktach zlokalizowanych na terenie powiatu – mówi Starosta Rzeszowski Marek Sitarz.

Tylko w 2023 roku w Powiecie Rzeszowskim punkty porad prawnych i obywatelskich przyjęty blisko dwa tysiące interesantów. To w zasadzie dwa razy więcej niż na początku funkcjonowania nieodpłatnej pomocy prawnej w 2016 roku. 

Na terenie powiatu rzeszowskiego punkty pomocy prawnej prowadzi m.in. Fundacja Rozwoju i Wsparcia Pasieka, która tylko od początku roku do 20 marca 2024 roku udzieliła ok. 150 porad prawnych obywatelskich.

Porad udzielają zawodowi prawnicy i doradcy obywatelscy. 

Z jakimi problemami najczęściej  zgłaszają się mieszkańcy powiatu?

Najwięcej spraw dotyczy kwestii spadkowych, ale wiele jest także związanych z kredytami i pożyczkami, świadczeniami i zasiłkami, rozwodami i separacjami, lokalami mieszkaniowymi i zatrudnieniem. W mniejszym stopniu poruszane kwestie dotyczą alimentów, podziału majątku, upadłości konsumenckiej czy spraw karnych. 

Prawnicy i doradcy pomagają w wyjaśnianiu procedur postępowania w sądach i urzędach, pomagają w pisaniu dokumentów sądowych i urzędowych, sporządzaniu pozwów czy wniosków o ustanowienie adwokata z urzędu albo zwolnienie z kosztów. Dla wielu zgłaszających się to jedyna szansa na przebrnięcie przez skomplikowane sądowe i urzędowe procedury. Korzystający z punktów nieodpłatnej pomocy mają możliwość  poszerzenia podstawowej wiedzy prawnej. Fundacja organizuje również m.in. warsztaty z zakresu odpowiedzialności prawnej dla młodzieży ze szkół powiatu rzeszowskiego oraz prelekcje dla kadry pedagogicznej dotyczące przeciwdziałania przemocy i uzależnieniom.   

W powiecie rzeszowskim funkcjonuje 5 punków nieodpłatnej pomocy prawnej: w Sokołowie Młp, Głogowie Młp, Rzeszowie, Boguchwale, Błażowej z filią w Hyżnem oraz dwa punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Dynowie i Rzeszowie. Chętni do skorzystania z pomocy muszą złożyć oświadczenie, że nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej porady prawnej. Z porad mogą skorzystać też osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, pod warunkiem złożenie oświadczenia o niezatrudnianiu pracowników w ciągu minionego roku. 

Zapisywać można się telefonicznie, pod nr. tel.: 882 184 152 (od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:30-15:30), mailowo: [email protected] lub za pośrednictwem strony internetowej: www.gov.pl/web/nieodplatna-pomoc .

 

Wykaz dyżurów:

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Miejscowość

Godziny przyjęć

Sokołów Młp.

poniedziałek, czwartek: 11:00-15:00

wtorek, środa, piątek: 8:00-12:00

Głogów Młp.

poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek: 15:00-19:00

Rzeszów

poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek: 7:30-11:30

Boguchwała

poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek:

10:00-14:00

środa: 14:00-18:00

Błażowa

poniedziałek, środa, czwartek:

8:00-12:00

Hyżne

wtorek, piątek: 8:00-12:00

 

Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie

Miejscowość

Godziny przyjęć

Dynów

poniedziałek: 14:00-18:00
wtorek, środa, czwartek, piątek: 7:30-11:30

Rzeszów

poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek: 11:30-15:30

 

 

Dodatkowo, pod linkiem: https://bip.powiat.rzeszowski.pl/article/nieodplatna-pomoc-prawna?m=335&l=2  na dole strony, w załączniku mieszkańcy mogą znaleźć wykaz innych jednostek bezpłatnego poradnictwa dostępnych na terenie powiatu rzeszowskiego.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów