Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Minister Finansów z oficjalną wizytą u Prezydenta Konrada Fijołka: trzeba wybrać ludzi odpowiedzialnych

Minister finansów przygotowujący reformę finansowania samorządów odwiedził prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka i podczas konferencji na rzeszowskim Rynku, w otoczeniu radnych i kandydatów na radnych z Rozwoju Rzeszowa i Platformy Obywatelskiej mówił o planowanych zmianach.
Minister Finansów z oficjalną wizytą u Prezydenta Konrada Fijołka: trzeba wybrać ludzi odpowiedzialnych

Źródło: KWW Konrada Fijołka Rozwój Rzeszowa

-Przez ostatnie osiem lat nawet bym nie pomyślał o tym, żeby minister pojawił się w rzeszowskim Ratuszu – mówił prezydent Konrad Fijołek. -Tę wizytę traktuję symbolicznie i obecność ministra finansów to symbol, że obecny rząd wyciąga rękę do samorządów, podnosi nas z trudnej sytuacji finansowej. 

Wspominał, że przez ostatnie 8 lat takie miasta jak Rzeszów realnie straciły 40 procent swoich dochodów. -To jest tragedia dla naszych mieszkańców. Nie dla prezydenta, nie dla rady, ale dla naszych mieszkańców – mówił Konrad Fijołek. 

Prezydent podkreślał, że na szczęście ta sytuacja zakończyła się 15 października. I przypomniał, że  Koalicja 15 października narodziła się  na rzeszowskim Rynku 15 marca, trzy lata temu kiedy spotkały się tu wszystkie siły prodemokratyczne. - Stąd dziś za mną Państwo widzicie ogromną rzeszę kandydatów z demokratycznej siły Koalicji Obywatelskiej. Koalicji, która wspiera moją osobę w wyborach na Prezydenta Miasta Rzeszowa . To umocnienie demokratycznych samorządów na mapie Polski a tym bardziej w naszym regionie – mówił prezydent.

Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas- Hul mówiła, że przez ostatnie osiem lat rola samorządów w Polsce była marginalizowana za sprawą zmiany systemu podatkowego tzw. Polskiego ładu. 

- Podział pieniędzy pomiędzy jednostki samorządu był bardzo upolityczniony. Zabierano wszystkim a dawano tylko wybranym samorządowcom – mówiła wojewoda. I podawała przykłady. 

- Zmiany wprowadzone przez rząd w latach 2019-2022 doprowadziły do drastycznego uszczuplenia dochodów własnych dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego, w szczególności tych pochodzących z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych PIT – mówiła wojewoda. -Szacuje się, że samorządy tylko w latach 2021-2023 nie otrzymały dochodów z udziału w PIT w wysokości 42 mld zł, z czego aż 12,1 mld zł największe miasta na prawach powiatu w tym Rzeszów.

Wojewoda podkreślała, że Rzeszów bardzo na takim podejściu władz stracił, ale nowy rząd Donalda Tuska dzięki reformom, przywróci sprawiedliwy podział środków dla samorządów. 

- Minister Finansów Andrzej Domański opowiadał o pracy reformą sposobów finansowania jednostek samorządu terytorialnego. -To będzie reforma, która będzie opracowana wspólnie z samorządami a nie obok nich- mówił minister. 

Wg nowej ustawy finanse samorządów mają być stabilne i przewidywalne i co najważniejsze, niezależne od decyzji polityków w Warszawie. 

-Rozmawiałem o założeniach tej reformy z panem prezydentem, za panią wojewodą – mówił minister. -  Rząd Donalda Tuska odblokował  środki unijne. To setki miliardów unijnych środków, które w ciągu najbliższych lat trafią do polskiej gospodarki. Kluczową rolę odgrywa tu samorząd dlatego trzeba do niego wybrać ludzi odpowiedzialnych, którzy będą w stanie tymi środkami zmieniać kraj- mówił minister Domański.   

ŹRÓDŁO: KWW Konrada Fijołka Rozwój Rzeszowa


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów