Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Fortes Deweloper

9 lutego Międzynarodowym Dniem Pizzy

Święto to obchodzone jest w różnym czasie w zależności od państwa. W Polsce oraz USA Międzynarodowy Dzień Pizzy świętowany jest 9 lutego, natomiast we Włoszech – kraju, gdzie narodziła się pizza - dzień ten obchodzony jazd 17 stycznia. Jeśli chcesz poznać 7 ciekawostek na temat pizzy oraz gdzie dzisiaj w Rzeszowie wybrać się na pizzę, to koniecznie przeczytaj ten artykuł!
9 lutego Międzynarodowym Dniem Pizzy

Źródło: pl.freepik.com

Kalorie się nie liczą

Działa w tym przypadku taka sama zasada jak przy Tłustym Czwartku. Tak się złożyło, że w Polsce święta te wypadają dzień po dniu, co stanowi podwójną okazję do świętowania. 

Pierwsza pizza w kosmosie

Pizza po raz pierwszy poleciała w kosmos w 2001 roku. Dostarczona została ona wtedy astronautom na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Cena tej dostawy, była też iście kosmiczna, ponieważ przekroczyła 100 tysięcy USD!

Najdroższa pizza na świecie 

Gordon Ramsey przygotował jedną z najdroższych pizz na świecie. Kawałek tej pizzy, zawierającej w sobie m.in. trufle kosztował aż 178 USD. Jednakże Gordona Ramsey’a przebiła kanadyjska pizzeria sprzedająca pizze za 450 USD. W skład takich pizz m.in. wchodzą homary, czarne dorsze z Alaski, wędzone łososie, krewetki tygrysie oraz rosyjski kawior.

Pizza Margherita – nazwa na cześć królowej

Włoski szef kuchni Raffaele Esposito w 1889 roku nazwał na cześć królowej Włoch Margherity di Savoia pizzę z pomidorami, mozarellą i bazylią – składnikami odzwierciedlającymi flagę Włoch. Stąd właśnie na tę słynną, obecnie najprostszą, najbardziej skromną z pizz mówi się teraz „Margherita”.

Pizza zawiera substancje uzależniające

Kogo, by nie spytać o to czy lubi smak pizzy, zdecydowana większość osób odpowie, że tak. Dzieje się tak dlatego, ponieważ pizza zawiera substancje pobudzające ośrodki odpowiedzialne za przyjemność smaku. Kazeina zawarta w serze stymuluje receptory odpowiedzialne za regulację odczucia przyjemności w mózgu, natomiast węglowodany zawarte w pizzy tworzą swego rodzaju uzależnienia.

Pierwsza pizzeria świata

Za pierwszą pizzerie na świecie powszechnie uznawana jest działająca od 1830 roku pizzeria neapolitańska - Antica Port’Alba.

Urządzenie do drukowania pizzy 3D

Teksańska firma BeeHex założona przez NASA stworzyła drukarkę 3D do drukowania pizzy. Firma zapewnia o jej wydajności, czystości oraz że jest ona w stanie wyprodukować pyszną i pachnącą pizzę. Różnica pomiędzy zwykłą drukarką a drukarką do pizzy polega jedynie na tym, że zamiast wkładów atramentowych wykorzystuje się dodatki do pizzy, takie jak pomidory czy mozarella.

Międzynarodowy Dzień Pizzy w Sapori di Napoli n. 899 w Rzeszowie 

Restauracja „Sapori di Napoli n.899” mieszcząca się przy ulicy Bernardyńskiej 9, z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy przygotowała coś szczególnego, a mianowicie 4 limitowane rodzaje pizzy Napoletana. To jednak nie wszystko, ponieważ świętowanie u nich potrwa aż do niedzieli. Oferowane przez restaurację pizze to:

1. Pizza Faustyny

Składniki: Sos z pomidorów San Marzano DOP, Mozzarella Fior di Latte, Salami Spianata Piccante, oliwa extra virgin. 

Po piecu: szpinak baby, pomidorki koktajlowe, krem balsamiczny 

2. Pizza Kuby

Składniki: Mozzarella Fior di Latte, Feta DOP, karmelizowana czerwona cebulka, oliwa extra virgin. 

Po piecu: rukola, orzechy włoskie, krem balsamiczny 

3. Pizza Arka

Składniki: Sos z pomidorów San Marzano DOP, Salami Spianata Piccante, karmelizowana czerwona cebulka, czosnek, bazylia, oregano, oliwa extra virgin

4. Pizza Kingi

Składniki: Crème fraiche, Mozzarella di Bufala Campana DOP

Po piecu: Mortadela z pistacjami, pomidorki koktajlowe, pistacje, bazylia

Zapraszamy do restauracji Sapori di Napoli n.899 na wyjątkowe świętowanie Międzynarodowego Dnia Pizzy!


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów