Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Legionella w kolejnych województwach. To rosyjski sabotaż?

Coraz więcej przypadków zakażenia bakterią Legionella Penumophila. Jej obecność stwierdzono już w czterech województwach.

Źródło: iStock

 

 

„Legioneloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza” – to fragment komunikatu Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

GIS uspokaja, że bakteria nie przenosi się z człowieka na człowieka.

„Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody). Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą” – podkreślają służby sanitarne.

 Bakteria przekroczyła granice Podkarpacia

Sytuacja jest jednak poważna. Jeszcze kilka dni temu chorowali mieszkańcy Rzeszowa, a badania wskazywały, że źródłem mogła być miejska sieć wodociągowa. Teraz jednak odnotowywane są kolejne przypadki w innych województwach. Potwierdzono je na Lubelszczyźnie, w Wielkopolsce i Małopolsce. W tym ostatnim województwie chora to podopieczna domu spokojnej starości. Kobieta w stanie ciężkim jest w szpitalu w Brzesku.

Pierwszy przypadek zakażenia bakterią Legionella w Lubelskiem to pacjent z powiatu opolskiego. – Do zakażenia doszło na terenie Rzeszowa – podała Agnieszka Strzępka, rzeczniczka lubelskiego wojewody.

W wyniku zakażenia legionellą na Podkarpaciu zmarło już 14 osób Zakażenie bakterią potwierdzono u ponad 150 mieszkańców tego województwa (w tym 9 niowych przypadków).

Rosyjski spisek. ABW w akcji

w wyjaśnienie sprawy zakażeń została zaangażowana Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jest podejrzenie, że może to być działanie rosyjskich służb.

Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn przyznał, że to jeden ze scenariuszy, który trzeba było sprawdzić.

– Nie zidentyfikowaliśmy żadnych informacji, żebyśmy mieli do czynienia z sabotażem – powiedział w Polsat News. – Na razie wygląda to na to, że nie mamy do czynienia z żadnymi działaniami celowymi przeciwko Polsce – dodał.

Żaryn wyjaśnił także, że ewentualna rola Rosjan była sprawdzana dlatego, że chodzi w tym przypadku o Podkarpacie. To region przygraniczny, który jest też strategicznym miejscem w procesie pomocy wojskowej Ukrainie.

 

Zasady postępowania zalecane przez GIS

Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.

Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zaczniesz z niej korzystać.

Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.

Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama Drukarnia Rzeszów