Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Sanepid bada sytuację w rzeszowskich wodociągach. Zostało odnotowanych kilkanaście przypadków zachorowań na skutek infekcji bakterią legionella.

Wspólnie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Rzeszowie, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przystąpiła do analizy obecności tej bakterii w rzeszowskim systemie wodociągowym. Badania wymagają zastosowania skomplikowanej metodologii i przewidywany czas ich trwania to maksymalnie 10 dni, jak zaznaczył Wiesław Kwater, zastępca szefa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.
Sanepid bada sytuację w rzeszowskich wodociągach. Zostało odnotowanych kilkanaście przypadków zachorowań na skutek infekcji bakterią legionella.
Źródło: Freepik

Podczas przeprowadzanych wywiadów epidemiologicznych stwierdzono kilkanaście przypadków infekcji wywołanej przez bakterię legionella. Charakterystyczne objawy obejmują zapalenie płuc i szczególnie narażone są osoby starsze lub te o obniżonej odporności, jak podkreślił Wiesław Kwater.

Zgodnie z informacją opublikowaną na portalu mp.pl, bakteria legionella pneumophila może potencjalnie występować w instalacji dostarczającej wodę w każdym budynku. Warunki sprzyjające rozwojowi tego patogenu to m.in. zastoje w przepływie wody, nieregularne korzystanie z instalacji wodnej, obecność biofilmu (zakamarki sprzyjające rozwojowi mikroorganizmów, zwłaszcza bakterii), a także długotrwała instalacja wodociągowa. Bakterii sprzyjają również osady bogate w sole wapnia i magnezu, obecność glonów i pierwotniaków oraz temperatura w zakresie 25–40°C (choć może się ona rozmnażać nawet w temperaturze 40–60°C).

Zakażenie legionellą występuje przeważnie w systemach nawilżania oraz w wodzie pochodzącej z wodociągów. Infekcja dochodzi poprzez wdychanie skażonego aerozolu (np. z nebulizatora) lub przez drobne wdychanie wody. Choroba nie rozprzestrzenia się poprzez picie zanieczyszczonej wody ani kontakt osobowy.

Zarażenie może przebiegać łagodnie, przypominając objawy grypy (tzw. gorączka Pontiac), lub prowadzić do poważniejszego schorzenia znanej jako choroba legionistów. W przypadku tej ostatniej, objawiającej się poważnym zapaleniem płuc, konieczne jest stosowanie antybiotyków, a powikłania mogą się pojawić.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów