Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

"Networking is the key" - rozmowa z Małgorzatą Rycak, inicjatorką cyklu "Let's talk about IT"

"Networking is the key" - rozmowa z Małgorzatą Rycak, inicjatorką cyklu "Let's talk about IT"
Rycak

Autor: Małgorzata Rycak - inicjatorka cyklu, prywatnie Resource Manager

Jak informowaliśmy wczoraj, już niedługo w Rzeszowie ruszy cykl "Let's talk about IT". Jego misją jest zapoznanie z tą branżą osób, które dotychczas nie miały z nią wiele wspólnego. Czy jest to dobry kierunek kariery? O tym i nie tylko rozmawiamy z inicjatorką wydarzenia, Małgorzatą Rycak.


Plakat wydarzenia


-Skąd pomysł na taki cykl dla branży IT?

-Pomysł na cykl "Let's talk about IT" dojrzewał w mojej głowie od roku czasu. Przede wszystkim dlatego, że mało jest tego typu wydarzeń na mapie Rzeszowa. Od lat obserwuję dynamiczny rozwój tej branży oraz wzrost zainteresowania wejściem do IT. Wiem, z jakimi problemami spotykają się osoby, które chcą się przebranżowić oraz jakiego wsparcia potrzebują. Chciałabym stworzyć społeczność, która zgromadzi osoby, które zechcą dzielić się wiedzą.

Nasze pierwsze spotkanie inicjujące cykl: "Let's talk about IT" odbędzie się 27 marca i będzie nosiło nazwę: "Twoja droga do IT". Zapraszamy na nie wszystkich, którzy chcą związać swoją przyszłość z branżą IT. Oprócz możliwości wzięcia udziału w panelu dyskusyjnym, w gronie prelegentów (praktyków IT) uczestnicy spotkania będą mogli uczestniczyć w wartościowym networkingu.

-Jakie są obecne wyzwania w branży?

- Moim zdaniem wciąż niewielki jest odsetek kobiety w tej branży - w 2022 robiono badania, że stanowią one zaledwie ok. 15% - warto pracować nad zmianą tej tendencji. Firmy wciąż borykają się z problemem zrekrutowania specjalistów na poziomie MID i Senior; szczególnie jeśli chodzi o programistów. W tej branży jest również wysoki odsetek osób borykających się z wypaleniem zawodowym.

W roku 2023 prognozowane jest również zmniejszenie dofinansowań dla start-up’ów i cięcia w budżetach w Organizacjach. Bardzo mocno również uwidacznia się potrzeba przekwalifikowania (reskilling) i zmiany kompetencji (upskilling) wśród pracowników w obrębie branży IT.

-Jak ważne jest poznawanie ludzi w tej branży?

-Powiedziałabym, że "Networking is the key", bo w ten sposób można poznać mentora, który wprowadzi nas do świata IT, jak również pomoże nam podnieść nasze dotychczasowe umiejętności np. Junior może być prowadzony przez Seniora.

Bardzo ważne jest nieustanne podnoszenie swoich kompetencji i wymiana doświadczeń i wiedzy wśród ludzi w tej branży. Dzięki relacjom, łatwiej jest zmienić pracę. Co więcej, obracając się wśród ludzi z IT mamy większy dostęp do: szkoleń, webinarów i konferencji i nowinek branżowych.

Małgorzata Rycak - inicjatorka cyklu, prywatnie Resource Manager


-Czy łatwo jest zadomowić się w IT?

-Wszystko zależy od naszych predyspozycji osobowościowych, w tym przede wszystkim otwartości i chęci nauki, oraz tego, do jakiej organizacji trafimy. Bardzo ważny jest proces onboarding'u do organizacji, ale również nie bez znaczenia jest nasza praca nad sobą, nieustanne dążenie do podniesienia swoich kwalifikacji. W tej branży jest to szczególnie ważne, bo to obszar wymagający ciągłego doskonalenia swoich umiejętności i pracy nad sobą.

-Jaka wartość można wynieść z takich spotkań? Co planowane będzie dalej?

-Do wynoszonych z takich spotkań wartości, zaliczyć można: poznanie nowych ludzi, networking, wymianę wiedzy i nauki czerpane z doświadczeń drugiego człowieka, a także uczestnictwo w ciekawych inicjatywach i projektach.

W ramach cyklu "Let's talk about IT" w 2023 roku planujemy trzy kolejne wydarzenia dla branży IT.

Patronami wydarzenia są: Regionalna Izba Gospodarcza w Rzeszowie w organizacji, Projektanci Biznesu oraz International Women.

Link do rejestracji znajduje się w tym miejscu.

Podziel się
Oceń

Komentarze