Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Realizowany na Podkarpaciu "IO" z nominacją do Oscara!

Realizowany na Podkarpaciu "IO" z nominacją do Oscara!
IO-30
Wśród ogłoszonych dziś nominacji do 95. Nagród Akademii Filmowej w kategorii Pełnometrażowy Film Międzynarodowy o statuetkę powalczy „IO” Jerzego Skolimowskiego

Produkcję zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszów w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Zdjęcia do filmu były częściowo realizowane na Podkarpaciu – m.in. w Rudawce Rymanowskiej (Ściana Olzy), Stępinie (schron kolejowy), Mymoniu (stary tartak wodny), Bukowsku, Nowotańcu (farma wiatrowa) i innych malowniczych miejscach w gminie Rymanów oraz gminie Jaśliska.


To już trzeci film koprodukowany przez Podkarpacką Komisję Filmową, który otrzymuje nominację do Oscara. Wcześniej o statuetkę walczyły „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego i „Boże Ciało” Jana Komasy – produkcje te również realizowane były na Podkarpaciu.


Przejmujący obraz polskiego mistrza wielkiego kina został wyróżniony w Cannes Nagrodą Specjalną Jury. To historia osiołka o imieniu „IO", będąca współczesną interpretacją filmu Roberta Bressona pt. "Na los szczęścia, Baltazarze!" z 1966 roku.


Tytułowy bohater regularnie trafia w ręce nowych właścicieli, którzy wchodzą w interakcje z niewinnym zwierzęciem, obnażając przywary, przymioty, namiętności i problemy naszego społeczeństwa. Producentką i współscenarzystką filmu jest Ewa Piaskowska (Skopia Film).


Nagroda w Cannes to nie jedyne wyróżnienie dla „IO” – tytuł został uhonorowany wieloma nagrodami (m.in. Los Angeles Film Critics Association, Europejską Nagrodą Filmową), był też wymieniany przez najważniejsze portale filmowe na świecie w zestawieniach najlepszych filmów 2022 roku.


New York Times umieścił „IO” na pierwszym miejscu jako najlepszy film ubiegłego roku. Doceniana jest także imponująca muzyka Pawła Mykietyna do filmu Skolimowskiego – twórca został wyróżniony m.in. nagrodą Cannes Soundtrack Award czy statuetką dla Najlepszego kompozytora podczas Europejskich Nagród Filmowych.


Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny  manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne.


Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności.


95. gala wręczenia Oscarów odbędzie się 12 marca 2023 roku w Dolby Theatre w Los Angeles. Pełna lista nominacji: https://www.oscars.org/oscars/ceremonies/2023


 

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów