Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

W Rzeszowie zainaugurowano akcję „Bezpieczny Autokar”

W Rzeszowie zainaugurowano akcję „Bezpieczny Autokar”
325752730_1631061150661268_3365891466782567632_n
Autor: fot. PUW
Od samego rana trwają wzmożone kontrole stanu technicznego pojazdów i kondycji kierowców. W poniedziałek na Podkarpaciu zaczynają się ferie


 

O działaniach zapewniających bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży wyjeżdżającej na zimowy wypoczynek, mówili podczas porannego spotkania z prasą: wiceminister infrastruktury Rafał Weber, główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur, wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz wojewódzki inspektor transportu drogowego Jarosław Skolik. 

- Dla inspektorów transportu drogowego to wytężony czas pracy, czas w którym będziemy chcieli zwrócić szczególną uwagę na autokary, które dowożą dzieci do miejsc zimowego wypoczynku - mówił wiceminister Rafał Weber.


Z roku na rok spada liczba wypadkówWiceminister Weber poinformował, że przywołane działania przynoszą pozytywne efekty w postaci spadku liczb ofiar wypadków drogowych. Według statystyk, jakimi dysponuje resort infrastruktury, w 2022 r. było ich o 16% mniej. 

Od rana na Podkarpaciu kontrolowana był stan techniczny pojazdów, trzeźwość i kondycja kierowców. W Rzeszowie przy ul. 9 Dywizji Piechoty stanęła mobilna stacja diagnostyczna. 

- Kontrole autokarów turystycznych będą prowadzone w stałych punktach i na głównych szlakach komunikacyjnych. Sprawdzamy stan techniczny pojazdów, ale także kondycję kierowców. Sprawdzamy czy są trzeźwi, czy są wypoczęci. Każdy może poprosić o kontrolę. Inspektorzy sprawdzą stan pojazdów i stan psychofizyczny kierowców - zapewnił główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur.

Bezpieczne ferie ze służbamiWojewoda Ewa Leniart przedstawiła dane określające liczbę najmłodszych mieszkańców regionu, którzy w czasie ferii wyjadą na zimowiska. 

- 271 tys. dzieci z naszego województwa rozpoczyna okres zimowego wypoczynku. W zorganizowanej formie wypoczynku weźmie udział około 12 tys. - wyliczała Ewa Leniart. 

Jak podkreśliła Ewa Leniart, niemal połowa z tej grupy będzie uczestniczyć w wypoczynku na Podkarpaciu, pozostała część wyjedzie do innych województw, a ponad 200 uczniów wyruszy na zagraniczny wypoczynek w formie zorganizowanej. 

- Jest to oczywiście czas, kiedy nasze służby będą dbały zarówno o bezpieczeństwo osób wyjeżdzających, ale także tych, którzy na czas ferii pozostają w swoich domach. Policja, Sanepid, Kuratorium, ITD są w stałym kontakcie z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego - dodała Ewa Leniart. 

Wojewoda przypomniała, że służby w regionie są przygotowane do wytężonej pracy już po zakończeniu ferii na Podkarpaciu, zachęcając jednocześnie do przyjazdu na zimowy wypoczynek do województwa podkarpackiego. 

Jarosław Skolik, wojewódzki inspektor transportu drogowego poinformował, że inspektorzy będą w czasie ferii prowadzić kontrolę pojazdów na parkingu przed halą „Podpromie” w Rzeszowie, w godz. od 6.00 do 8.30. Dodał, że kontrole o charakterze interwencyjnym niezmiennie będą prowadzone na terenie całego województwa. 
Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów