- Konsekwentnie realizujemy politykę czynienia Rzeszowa miastem przyjaznym i sprzyjającym osobom z niepełnosprawnościami i seniorom. Niedawno otwieraliśmy przy ul. Litewskiej Środowiskowy Dom Samopomocy Niezapominajka, regularnie likwidujemy wskazywane przez mieszkańców bariery architektoniczne, a dzisiaj podpisujemy umowę na następne zadanie. To Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, w którym opiekę znajdą kolejne potrzebujące osoby – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Budynek COM będzie to budynek jednokondygnacyjny. W przyszłości będzie możliwość dobudowa drugiego piętra. W budynku zaprojektowany cztery pokoje z łazienkami dla osób niepełnosprawnych i pokoje dla personelu. W dziennej części znajdzie się hol jadalny, kuchnia z zapleczem, pokoje do zajęć, toalety i szatnia. Przy budynku powstanie duży ogród sensoryczny pełniący funkcje terapeutyczną i rehabilitacyjną. Na dachu będą zamontowane panele fotowoltaiczne. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w Rzeszowie.
- Centrum obejmie opieką 20 dorosłych osób posiadających znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności. Z usług w ramach pobytu dziennego będzie mogło skorzystać 16 mieszkańców Rzeszowa, a z możliwości opieki całodobowej 4 mieszkańców – mówi Irena Marszałek – Czekierda.
W Centrum osoby będą mogły skorzystać z usług pielęgnacyjnych, zdrowotnych. Korzystający będą mogli rozwijać swoje kompetencje poznawcze, społeczne, będą mogli rozwijać swoje kompetencje ruchowe.
- Chcemy, aby kuchnia funkcjonująca w centrum przygotowywała posiłki także dla osób, które nie będą uczestniczyć w zajęciach na miejscu. Zamierzamy dostarczać je do domów osób, które same nie są w stanie samodzielnie gotować. Ideą centrum jest wsparcie, integracja i otwarcie. Także ogród sensoryczny i park sportowy mają być dla wszystkich dostępne – dodaje dyrektorka MOPS.



Foto. Grzegorz Bukała/ UM Rzeszowa
Napisz komentarz
Komentarze