Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama APDOMI - Zamieszkaj jak lubisz!
wtorek, 6 maja 2025 16:14
WAŻNE
Reklama

W czwartek w Ogrodach Bernardyńskich wystawa plenerowa na 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej

Podziel się
Oceń

W związku z 80. rocznicą zakończenia II wojny światowej, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprasza na wyjątkową wystawę plenerową zatytułowaną „Żołnierski los. Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych z województwa podkarpackiego na frontach II wojny światowej”.
W czwartek w Ogrodach Bernardyńskich wystawa plenerowa na 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej

Źródło: IPN Rzeszów

Uroczyste otwarcie ekspozycji odbędzie się 8 maja o godzinie 10:00 w urokliwych Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie, a wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 30 maja br.

Celem wystawy jest uhonorowanie polskiego wkładu w ostateczne zwycięstwo w II wojnie światowej poprzez przybliżenie sylwetek żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, których życie, miejsce urodzenia, zamieszkania lub służba były nierozerwalnie związane z obszarem dzisiejszego województwa podkarpackiego.

Rocznica zakończenia największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości stanowi dla Instytutu Pamięci Narodowej ważną okazję do przypomnienia o niezłomnej postawie polskiego żołnierza. Pomimo tragicznej klęski w kampanii wrześniowej 1939 roku i brutalnej okupacji kraju przez III Rzeszę Niemiecką oraz Związek Sowiecki, polski żołnierz nie złożył broni. Działający na emigracji Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, najpierw we Francji, a następnie w Wielkiej Brytanii, sformował Polskie Siły Zbrojne poza granicami okupowanej Ojczyzny, wspierając jednocześnie konspiracyjną działalność Armii Krajowej w kraju.

Podczas II wojny światowej polscy żołnierze walczyli z niezwykłym poświęceniem na wielu frontach Europy (we Francji, Belgii, Holandii, Niemczech, Włoszech i Norwegii) oraz w Afryce. Niektóre jednostki, aby dołączyć do alianckich sił, musiały przebyć heroiczny szlak tysięcy kilometrów z głębi Związku Sowieckiego, przez Iran, Irak i Egipt. W maju 1945 roku Polskie Siły Zbrojne liczyły imponującą liczbę około 170 tysięcy żołnierzy w wojskach lądowych, niemal 20 tysięcy w Polskich Siłach Powietrznych oraz blisko 4 tysiące w Marynarce Wojennej. Polski wkład w ostateczne pokonanie Niemiec był nieoceniony.

Jednak cena tego zwycięstwa była ogromna. Straty osobowe w Polskich Siłach Zbrojnych wyniosły blisko 43,5 tysiąca osób, w tym ponad 7600 poległych i zmarłych na skutek ran. Szacuje się, że co najmniej kilka tysięcy żołnierzy PSZ było związanych z terenami dzisiejszego Podkarpacia.

To właśnie ich bohaterskie sylwetki prezentuje wystawa przygotowana przez rzeszowski oddział IPN. Ekspozycję otwiera postać Naczelnego Wodza, generała Władysława Sikorskiego. Następnie zwiedzający poznają generała Kazimierza Dworaka, zastępcę dowódcy 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka, oraz pułkownik Bronisławę Wysłuchową, pełniącą ważną funkcję inspektorki głównej Pomocniczej Służby Kobiet w PSZ. Obok oficerów, wystawa przypomina także losy podoficerów i szeregowych żołnierzy, takich jak starszy marynarz Jan Szal, który oddał życie na pokładzie legendarnego ORP "Orzeł", czy starszy ułan Michał Wąsik, Karpatczyk i weteran walk o Tobruk. Łącznie, wystawa przedstawia dwadzieścia poruszających historii żołnierzy ze wszystkich rodzajów Polskich Sił Zbrojnych.


Napisz komentarz

Komentarze