Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

Wysyp grzybów w polskich lasach. Tak dużo dawno ich nie było [MAPA]

W każdym rejonie Polski słychać krzyki zachwytu grzybiarzy. Zaczął się najlepszy dla nich czas i tak wielu grzybów nie było w lasach już dawno.
Wysyp grzybów w polskich lasach. Tak dużo dawno ich nie było [MAPA]

Źródło: iStock

35 złotych za pięć borowików albo 30 zł za mały koszyczek kurek. To ceny na targowiskach i – jak widać – chociaż spore, to grzyby się sprzedają. Jeszcze rano pani sprzedająca kurki miała cała stolik zastawiony towarem, a już kilka godzin później zostały jej tylko trzy plastikowe pojemniczki.

Zamiast płacić, nazbieraj sobie sam

Tyle że za grzyby nie musimy płacić. Sami możemy je zebrać. Tegoroczne, chłodniejsze i deszczowe lato sprawiło, że w lasach jest mnóstwo grzybów. 

Zadowolenie nie kryją grzybiarze z Pomorza. Tak samo jak z okolicy Jeleniej Góry. Podlascy i lubelscy grzybiarze też nie narzekają. Właściwie z każdego rejonu Polski napływają informacje o wysypie grzybów. Ludzie wrzucają zdjęcia swoich zbiorów na Facebooka. 

Wielu z nich nie wie dokładnie, co udało im się zebrać i proszą o pomoc w rozpoznaniu grzyba. Uwaga, najlepszą metodą jest udanie się do sanepidu na dyżur eksperta, który orzeknie, czy dany grzyb nam nie zaszkodzi.

– Zbieram tylko te, których jestem pewny – mówi pan Andrzej, grzybiarz z 40-letnim stażem. – Jeżeli ktoś się nie zna, to powinien kierować się zasadą, ze jadalne są te z gąbką pod kapeluszem, a te z blaszką lepiej omijać – radzi.

Takie są objawy zatrucia

Główną przyczyną zatrucia grzybami jest niewłaściwe rozpoznawanie jadalnych i trujących grzybów oraz nieodpowiednie przygotowanie potraw z niektórych jadalnych grzybów.

Pierwsze objawy zatrucia grzybami mogą pojawić się już po kilku godzinach od ich zjedzenia, jednak w zależności od rodzaju symptomy zatrucia potrafią wystąpić nawet po kilkunastu godzinach od ich spożycia – ostrzega sanepid. I wylicza objawy:

nudności,

wymioty,

ból brzucha i głowy,

podwyższona temperatura ciała.

Gdzie na grzyby?

Doświadczeni grzybiarze mają swoje miejsca w lasach, ale warto też szukać nowych. W tym może nam pomóc internetowa mapa, na którą naniesione są miejsca, gdzie mogą być udane zbiory. Tu też ludzie chwalą się swoimi zdobyczami w konkretnych lokalizacjach.

„Znowu poranny 2-godzinny wypad przed pracą, ponad 200 grzybów, z czego prawie 160 prawdziwków, reszta ceglaki i pojedyncze podgrzybki” – to jeden z wpisów.

„Rowerowy wypad po pracy celem sprawdzenia, jak się mają sprawy w moich miejscówkach. Trochę przejechanych i przedeptanych kilometrów i coś tam się nazbierało, kilka czerwonych, kilka prawdziwków (część została w lesie), kilka podgrzybków... za sucho, niby popadało, a i tak buty i spodnie suchutkie... Wypad udany tym bardziej, że zwykle wrzesień i październik to grzybowe żniwa w pobliskich lasach”.

I jeszcze jeden: - Pierwszy wypad do lasu w tym sezonie. Pomimo 3 tygodni deszczu w lesie sucho. Kilka podgrzybków i jedna miejscówka z 20 kaniami


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów