Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

4 piwa dziennie dla tego 8-latka to norma. Coraz więcej młodych ludzi jest uzależnionych

Do ośrodka uzależnień trafił 8-latek. Wypijał 3-4 piwa dziennie i nałogowo palił papierosy. Według specjalistów skala uzależnień młodych ludzi jest coraz większa.
4 piwa dziennie dla tego 8-latka to norma. Coraz więcej młodych ludzi jest uzależnionych

Źródło: iStock

Doktor Grzegorz Zięba, specjalista psychoterapii, od niedawna kieruje Centrum Wsparcia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile, które należy do Monaru. Ośrodek powstał w lipcu tego roku. 

Przyjmuje pacjentów do 18 roku życia, uzależnionych od środków psychoaktywnych innych niż alkohol. Na 25 miejsc w ośrodku zajętych jest obecnie 15. 

Najmłodszy pacjent, jaki do niego trafił, miał 8 lat i… – Wypijał po 3-4 piwa i wypalał kilkanaście papierosów dziennie – opowiadał w rozmowie z portalem asta24.pl.

W ocenie Zięby problem uzależnień wśród dzieci i młodzieży szybko narasta. 

Polska młodzież bardziej preferuje alkohol niż narkotyki 

Z badań CBOS wynika – jak podał portal polskieforumrodzicow.pl – że wzrósł odsetek młodych ludzi grających w sieci na pieniądze. Blisko jedna trzecia nastolatków może mieć problem z uzależnieniem od internetu, a aż 11,5 proc. zadeklarowało, że w sieci spędza co najmniej 8 godzin dziennie (dane NASK). 

Około 40 proc. uczniów deklaruje, że pali papierosy. Wśród 13-latków do regularnego palenia przyznało się 2,8 proc. badanych (HBSC), ale już wśród 15-latków ten odsetek okazał się niemal czterokrotnie wyższy.

Najbardziej rozpowszechniona substancją psychoaktywną wśród młodzieży szkolnej jest alkohol. Według wcześniejszego badania CBOS prawie 80 proc. uczniów przynajmniej raz piło piwo, ponad 60 proc. – wódkę i inne mocne alkohole, a ponad 40 proc. – wino.

Od 1992 r. młodzież jest pytana o używanie narkotyków. Dzięki tym badaniom widać, że odsetek uczniów deklarujących używanie narkotyków w ciągu ostatnich kilku lat nieznacznie spada. Wśród osób o wysokiej częstotliwości użycia jest młodzież w wieku 15-19 lat.

Do używania narkotyków w ciągu ostatniego roku przyznało się 15 proc. młodzieży, w 1992 r. – zaledwie 5 proc. (rekordowy pod tym względem był 2003 r. – do ich używania przyznało się wtedy 24 proc. badanych).

Wśród polskiej młodzieży picie alkoholu jest o wiele bardziej rozpowszechnione niż̇ narkotyki. 

Te ośrodki leczą dzieci i młodzież

Te dane nie są zaskoczeniem dla psychoterapeuty z ośrodka Monaru, bo – jak mówi – widzi znaczący wzrost liczby skierowań na terapię.

Do leczenia w Centrum Wsparcia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile nie da się dziecka zmusić, bo pobyt w nim jest dobrowolny. Leczenie trwa od 3 miesięcy do roku, a pacjenci mieszkają w ośrodku 24 godziny na dobę. 

Gdzie jeszcze można się zgłaszać z uzależnionymi dziećmi? Ośrodków podobnych do tego w Pile w Polsce jest więcej. Oto kilka z nich, które wskazał portal mjakmama24.pl:

• Oświęcim  NZOZ Centrum Psychoterapii „Sobrietas”, Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu dla Dzieci i Młodzieży, tel. 33 444-67-16;

• Nowy Sącz  Małopolski Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Poradnia Psychologii Zdrowia i Trzeźwości dla Dzieci i Młodzieży, tel. 18 442-02-87; 

• Ostrów Mazowiecka  SP Zespół ZOZ, Powiatowa Przychodnia Specjalistyczna, Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu dla Dzieci i Młodzieży, 29 746-23-67; 

• Warszawa  SZPZLO, Młodzieżowa Poradnia Profilaktyki i Terapii „Poza iluzją”, tel. 22 844-94-61;

• Białystok  ETAP Ośrodek Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych, tel. 85 744-52-24.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów