Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Szybki wypad urlopowy musi kosztować duże pieniądze?

Wakacje to niemały wydatek, a sporą jego część stanowi koszt noclegu. Na szczęście jest sposób na to, aby przenocować taniej. To schroniska.
Szybki wypad urlopowy musi kosztować duże pieniądze?
Źródło: Canva

Schroniska Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK) są idealnymi miejscami dla turystów szukających noclegu na szlakach górskich. Przygotowane na obsługę gości w różnych lokalizacjach oferują ciepłe posiłki i nocleg. Zwykle tańszy niż w typowym hotelu. 

Zostaniesz dłużej, zapłacisz mniej

Zazwyczaj osoby zarządzające schroniskami są otwarte na negocjacje cen, zwłaszcza jeśli turysta planuje zostać u nich na dłużej, czyli np. na kilka dni. Jednak nie tylko posiadacze legitymacji PTTK mogą liczyć na korzystniejsze ceny. Uprzywilejowani w tym względzie często są również honorowi dawcy krwi.

Najwyższe zniżki przewidziane są dla turystów ze Złotą Honorową Odznaką PTTK i odznaką Zasłużony Pracownik PTTK (50 proc.), a także Członków Honorowych PTTK (80 proc. rabatu). Jednak nawet mimo to nie zawsze można z tych o wiele tańszych noclegów skorzystać. Przeważnie rabaty nie dotyczą weekendów i świąt.

Ile kosztuje nocleg w schroniskach PTTK?

Nocleg w schronisku jest na ogół tańszy niż w większości hoteli, jednak i warunki, w których przyjdzie nam nocować, nie będą najlepsze. Będą po prostu pozbawione wygód. Za 60 zł – pod warunkiem że weźmiemy własny śpiwór – przenocujemy w kultowym schronisku górskim „Chatka Puchatka” w Bieszczadach. Z kolei za prawie 2 razy tyle (110 zł) przenocujemy w schroniskach w Polanie Chochołowskiej. Za taką kwotę będzie czekał na nas pokój dwuosobowy z pościelą i umywalką, a nawet śniadanie. W lepszych hotelach stawki za nocleg za dobę zaczynają się nawet od 200 zł wzwyż. 

A czy miejsce w schronisku trzeba rezerwować? Nie musisz tego robić, ale warto, ponieważ rezerwacja noclegu ze sporym wyprzedzeniem zagwarantuje ci miejsce. Co prawda, niektóre schroniska pozwalają na odpłatne spanie na podłodze, jeśli brakuje miejsc w pokojach, ale to opcja, której chyba każdy wolałby uniknąć. Nieco inaczej jest w sytuacji, gdy warunki atmosferyczne są bardzo złe – wówczas schronisko PTTK powinno zrobić wszystko, aby każdemu turyście zagwarantować schronienie. 

Przywileje za niecałe 100 zł 

PTTK liczy kilkadziesiąt tysięcy aktywnych członków, którzy w 2023 roku są zobowiązani do opłacenia składki członkowskiej w wysokości 75, 51 albo 36 zł, w zależności od tego, czy jest to składka normalna czy ulgowa, w tym ulgowa młodzieżowa. W zamian za to otrzymują legitymację, a to uprawnia ich do zniżek w schronisku. 

Ponadto członkowie PTTK, oprócz tańszych noclegów w schronisku, czasami mogą liczyć na korzystniejsze ceny w zajazdach, campingach bądź 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów