Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Drukarnia Rzeszów

To już plaga. Z drogi robią tor wyścigowy

Piraci drogi ścigają się na ciasnych miejskich ulicach, co stwarza ogromne niebezpieczeństwo. Okazuje się, że nielegalne wyścigi to prawdziwa plaga.
To już plaga. Z drogi robią tor wyścigowy
Źródło: Policja

Od początku 2023 roku policjanci mocniej skupili się na zwalczaniu nielegalnych wyścigów na drogach. Jak poinformował Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP, w tym okresie przeprowadzono ponad 8,2 tys. kontroli i wylegitymowano ponad 9,1 tys. osób. 

Policja walczy z piratami drogowymi 

Policja codziennie kontroluje tysiące kierowców, którzy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem i brakiem poszanowania przepisów ruchu drogowego, stwarzają zagrożenie dla siebie i innych. 

Funkcjonariusze konsekwentnie przeciwdziałają nielegalnym wyścigom i interweniują w miejscach, które upodobali sobie organizatorzy miejskich rajdów. W zdobywaniu informacji o miejscach zbiórek pomagają policji fora i portale społecznościowe. Część interwencji to wynik zgłoszeń obywateli. 

Tylko przez pierwsze 6 miesięcy br. w wyniku tych działań policja zarejestrowała ponad 5,1 tys. wykroczeń. Blisko 2 tys. z nich było związanych z przekroczeniem dozwolonej prędkości.

Chcieli ścigać się na S8 

Robert Opas z KGP podał kilka przykładów policyjnych działań wymierzonych w nielegalne wyścigi. Przykładowo w maju na warszawskim odcinku trasy S8 policjanci nie pozwolili na przeprowadzenie nielegalnego rajdu. Podobnie w lipcu policjanci z Częstochowy zabezpieczali zlot pojazdów tuningowanych na jednym z parkingów w Poczesnej. Z kolei w połowie lipca policjanci z Puław przeprowadzili akcję „Stop agresji na drodze”.

Opas przypomniał, że informacje o nielegalnych wyścigach można zgłaszać do lokalnych jednostek policji, telefonicznie – pod numer 112 – lub przez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zapowiedział też, że policja nie popuści piratom drogowym, a podobnych kontroli będzie więcej.

Szybka jazda, a później płacz

Nielegalne wyścigi ciasnymi ulicami to idealny przepis na tragedię. A tych i tak na polskich drogach nie brakuje. Jak wynika z danych KGP, w 2022 roku na polskich drogach odnotowano ponad 21 tys. wypadków drogowych. Co prawda było ich około 1,5 tys. mniej niż w roku 2021 i o ponad 2,2 tys. mniej niż w roku 2020. Jednak dalej dużo, jeśli weźmiemy pod uwagę, że za tego typu zdarzeniami często stoi ludzkie nieszczęście. 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów