Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Powiat Rzeszowski

Weź kasę za gromadzenie deszczówki. Wkrótce ruszy nabór wniosków w programie „Moja Woda”

To już pewne. Resort klimatu i środowiska szykuje się do uruchomienia nowego naboru w ramach programu „Moja Woda”.
Weź kasę za gromadzenie deszczówki. Wkrótce ruszy nabór wniosków w programie „Moja Woda”

Źródło: Canva

Celem programu jest wspieranie działań przyczyniających się do gromadzenia wody opadowej, czyli deszczówki, zamiast odprowadzania jej do kanalizacji, rowów lub na ulicę. Najpierw zapowiadano, że nabór wniosków ruszy w IV kwartale 2023 r., choć jak się okazuje może być to nawet wcześniej.

Recepta na kryzys 

Gromadzenie wody opadowej daje wiele korzyści. Deszczówkę zebraną np. z dachu czy kostki brukowej można z powodzeniem wykorzystać do podlewania roślin. Woda deszczowa doskonale nadaje się do użytku w ogrodzie – nawet krótka burza może dostarczyć do 70 litrów wody z 100 mkw. dachu. Deszczówkę można zbierać także z betonowanych podjazdów bądź tarasów.

Państwo zachęca do gromadzenia deszczówki, zwłaszcza w obliczu groźby kryzysu hydrologicznego. Przypomnijmy, że w Polsce na jednego mieszkańca przypada około 1600 m3 wody rocznie. To nawet trzykrotnie mniej niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Gromadzenie deszczówki się opłaca 

Pierwsza edycja programu „Moja Woda” zadebiutowała kilka lat temu i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Dostępne środki z budżetu, wynoszące 100 mln zł, zostały szybko wyczerpane. Druga edycja programu wystartowała pod koniec marca 2021 r., a nabór wniosków zakończył się na początku czerwca tego samego roku. 

W drugiej edycji programu można było otrzymać dotację do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80 proc. kosztów kwalifikowanych. Wnioski należało składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Minimalną kwalifikowaną wartość inwestycji określono na 2 tys. zł. 

Kto może składać wnioski?

Wnioski mogą składać osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której umiejscowiony jest dom jednorodzinny. 

Zakres dofinansowania może obejmować na przykład zakup, montaż, budowę i uruchomienie przewodów odprowadzających wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego, instalacji rozsączającej, zbiornika retencyjnego nadziemnego, podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego, oczka wodnego, a także instalacje do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

Podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024, a wydatkowanie środków do końca przyszłego roku. Warunkiem otrzymania bezzwrotnego dofinansowania jest sprawne działanie instalacji przez 3 lata od daty podpisania protokołu odbioru końcowego przez beneficjenta i wykonawcę przedsięwzięcia.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów