Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kolejne oszustwo. Skanujesz kod QR na parkingu i tracisz pieniądze.

Oszuści zrobią wszystko, by nas naciągnąć. Okazuje się, że nawet kierowcy korzystający z parkomatów nie są bezpieczni.
Kolejne oszustwo. Skanujesz kod QR na parkingu i tracisz pieniądze.

Źródło: Canva

Podczas korzystania z parkomatów trzeba zachować szczególną ostrożność. Na niektórych urządzeniach znajdują się naklejki z kodami QR. Jeśli zeskanujesz kod – stracisz pieniądze.

Niebezpieczne parkomaty 

Problem zauważył Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Naklejki z kodami QR to rzekomo wygodniejszy i szybszy sposób na opłatę za miejsce. Jednak w rzeczywistości to nic innego jak próba wyłudzenia danych osobowych. W skrajnych przypadkach zeskanowanie kodu może skończyć się utratą pieniędzy. 

Oczywiście nie znaczy to, że wyłącznie Kraków zmaga się z tym problemem. Potencjalnym miejscem ataku oszustów jest każde miasto, w którym działają parkomaty. 

Policja prosi o niezrywanie naklejek

Jeśli gdziekolwiek zauważysz taką naklejkę, nie próbuj jej samodzielnie usuwać. Zamiast tego, skontaktuj się z policją i przekaż, w którym miejscu naklejkę znalazłeś. 

Pamiętaj, że system płatności za parkowanie w Krakowie nie obejmuje korzystania z kodów QR. Miejsce można opłacić poprzez zakup biletu w parkomacie przy użyciu monet lub kart zbliżeniowych (w wybranych urządzeniach), zakup abonamentu bądź za pomocą specjalnej aplikacji biletowej na telefonie.

Grozi im nawet 8 lat więzienia 

Według portalu niebezpiecznik.pl policja w Krakowie dokonała pierwszych zatrzymań osób, które najprawdopodobniej mają związek z oszustwem z wykorzystaniem naklejek z kodami QR na parkomatach. Dwóch obcokrajowców znajduje się w policyjnym areszcie. 

Mężczyźni prawdopodobnie usłyszeli zarzuty z art. 286 par. 1 kk. Chodzi o oszustwo. Może grozić im nawet do 8 lat pozbawienia wolności.


Podziel się
Oceń

Komentarze