Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jaką pralkę do małej łazienki wybrać?

Mieszkania w nowym budownictwie bardzo często tworzone są w oparciu o zasadę: mniej przestrzeni, więcej funkcjonalności. Taka ekonomia z jednej strony pozwala ograniczyć wydatki na nieruchomość, z drugiej zaś - wymusza na inwestorach staranną refleksję nad właściwym rozplanowaniem przestrzeni. Dotyczy to w szczególności pomieszczeń niewielkich, o nietypowym kształcie. Przykładem takiego prostego rozwiązania jest mała pralka lub pralka ładowana od góry ustawiona w niedużej łazience lub kuchni. Czym kierować się, dokonując zakupu? Jakie czynniki są najważniejsze z funkcjonalnego punktu widzenia?
Jaką pralkę do małej łazienki wybrać?
Źródło: iStock

W poniższym tekście skupiamy się na rozwiązaniach dotyczących łazienki. Alternatywę stanowi umieszczenie pralki w kuchni, gdzie łatwo można ją ukryć w zabudowie meblowej. Tym razem jednak nie będziemy analizować tego tematu dokładniej.

Pralka ładowana od góry czy z boku? Jaka pralka do małej łazienki?

Często zdarza się, że łazienka jest najmniejszym pomieszczeniem w domu i na pozór umieszczenie w niej czegokolwiek poza armaturą stanowi duże wyzwanie. Czy przy takim układzie można więc marzyć o tym, że znajdziemy jeszcze przestrzeń na pralkę? Tak, pod warunkiem, że zdecydujemy się kupić odpowiedni model.

Co do zasady, do wyboru masz pralki ładowane od góry oraz pralki otwierane z przodu, w tzw. wariancie slim. Przyjrzyjmy się teraz obu opcjom.

  • Pralki ładowane od góry

Pralki ładowane od góry są przeważnie dużo węższe od klasycznych, z przednimi drzwiami. Najczęściej wąska pralka ładowana od góry ma maksymalnie 40 cm szerokości, co w przestrzeni, w której każdy centymetr jest na wagę złota, ma ogromne znaczenie. Z oczywistych powodów pojemność takiego modelu będzie jednak odpowiednio mniejsza. Przegląd takich modeli wraz z ich parametrami znajdziesz na https://www.euro.com.pl/pralki,typ!ladowane-od-gory.bhtml.

  • Pralki otwierane z przodu

To klasyczne i popularne rozwiązanie, które jednak niekoniecznie sprawdzi się w niedużym pomieszczeniu. Głównym powodem jest oczywiście fakt, że raczej niemożliwa do znalezienia jest mała pralka ładowana przednimi drzwiami. Minimum szerokości wynosi w tym przypadku 50 cm, a znacznie częściej spotykamy pralki 60-cm. Pamiętajmy także, że dodatkowej przestrzeni wymaga otwarcie drzwiczek na oścież. Wszystko to powoduje, że na pralkę klasyczną potrzebujemy przestrzeni przynajmniej 50 x 90 cm. Często kierunek otwierania drzwiczek również ma znaczenie.

Jeżeli przy ograniczonej przestrzeni zależy ci na modelu ładowanym od frontu, warto wziąć pod uwagę pralki slim. Niektóre modele cechuje nawet znaczna pojemność, wynosząca ok. 8 kg.

Czy to oznacza, że zawsze pralka od góry ładowana będzie stanowiła lepszą opcję? Niekoniecznie. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że otwieranie od góry uniemożliwia wykorzystanie strefy nad pralką. Nie zamontujemy tam dodatkowej półki czy zabudowy, która pozwalałaby wygodnie przechowywać rzeczy czy odkładać czyste ubrania. Górna powierzchnia klasycznej pralki również często służy za dodatkowy blat.

Na co zwrócić uwagę, wybierając małą pralkę?

Jak dokonać wyboru pralki? Jaka będzie najlepsza pralka ładowana od góry? Co do zasady, podczas zakupu powinniśmy zwracać uwagę na takie same parametry w przypadku pralek klasycznych i ładowanych z góry. Poniżej znajdziesz listę kluczowych kryteriów.

  • Zużycie wody i zużycie prądu

Współcześnie najlepsze pralki - ładowane od góry lub z przodu - to pralki oszczędne w eksploatacji. Jeśli zależy ci na niskich rachunkach, to właśnie na tych kwestiach skup się przede wszystkim.

  • Poziom hałasu

Każda pralka generuje dźwięki, najgłośniejsze podczas wirowania. Przeciętny hałas mieści się w przedziale 70-80 dB. Warto dokładnie zweryfikować ten parametr, gdyż - zwłaszcza w przypadku mieszkań w bloku - wyższa wartość może powodować spore uciążliwości.

  • Klasa wirowania i maksymalna prędkość wirowania

Wirowanie to jeden z najważniejszych etapów każdego prania, łatwo zatem wywnioskować, że ustalenie prędkości wirowania ma kolosalne znaczenie z punktu widzenia funkcjonalności. Im wyższa maksymalna prędkość wirowania, tym skuteczniej woda usuwana jest z materiałów, dlatego klasa wirowania świadczy o efektywności pracy urządzenia.

  • Pojemność znamionowa

To pojemność bębna decyduje, ile rzeczy zmieścimy w pralce. W najmniejszych pralkach bęben pomieści ok. 5 - 6 kg prania, jednak w przypadku kilkuosobowego gospodarstwa domowego warto wziąć pod uwagę większe urządzenie.

Dodatkowe funkcje godne uwagi

Kupując pralkę, możemy wybierać spośród modeli wyposażonych w różnego typu dodatkowe funkcje. Zdecydowanie wpływają one na funkcjonalność i podnoszą jakość końcowego efektu.

Duże znaczenie mają choćby programy prania. Każda pralka ma ich kilka, a najbardziej zaawansowane modele nawet kilkanaście. Do najciekawszych opcji zalicza się pranie parowe, pranie ze zraszaniem, program pupil ułatwiający usuwanie sierści zwierząt z materiałów czy program sport. Z pewnością dobrze zainwestować w efektywne pranie w niskich temperaturach czy tryb eco. Sprawdza się także automatyka wagowa, dzięki której można dopasować ilość wody do ładunku w bębnie.

Materiał sponsorowany


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama Drukarnia Rzeszów